CATIAیا Computer Aided Three Dimensional Interactive Application محصولي از شرکت  Dassault System است. این نرم افزار علاوه بر توانايي طراحي هندسي قابليت تحلیل المان محدود FEM، شبیه سازی سینماتیکی، مدیریت مدارهای الکتریکی، ارگونومی، piping، برنامه نویسی و… را  نیز دارا می باشد. طراحان می توانند به راحتی از مراحل اولیه تهیه قطعه تا مراحل نهایی آن را در این نرم افزار انجام دهند و در اغلب موارد از مراجعه به نرم افزارهای دیگر بی نیاز شوند.

catia1

یکی از ویژگی های مهم این نرم افزار پارامتریک بودن آن است، یعنی تمام مراحل ساخت مدل در فایل محتوی آن ذخیره می شود و در صورت نیاز می توانید یک یا چند قسمت از مدل را ویرایش کنید. با ویرایش هر مرحله از مراحل ساخت مدل، مراحل بعدی نیز به طور خودکار ویرایش می شوند. بنابراین پس از ساخت هر مدل به راحتی می توان آن را تغییر داد و نیاز به ساخت مدل جدیدی نیست. حفظ ارتباط بین فایل هایی که از یکدیگر استخراج شده اند از دیگر قابلیت های مهم این نرم افزار است به طوری که، برای مثال با تغییر در فایل یک مدل سه بعدی که نقشه دو بعدی آن را از قبل تهیه و در فایل جداگانه ای ذخیره کرده اند، فایل نقشه آن به طور خودکار تغییر می کند.

دیدگاه‌ها   

0 #2 نفیسه معتمدین امامی 1391-08-09 10:48
لطفا کلاسهای کاربردی با catia بگذارید همه دستورات را بلدیم ولی کاربرد ان را نمی دانیم کجا وچگونه است که به صورت حرفه ای کار کنیم.مثلا کلاسی که طراحی خودرو را از پایه تا پایان داشته باشد
نقل قول کردن
+2 #1 سیده شهرزاد مرعشیان 1391-04-24 13:52
آیا می شود بین انسیس و کتیا ارتباط برقرار کرد ؟مثلا با کتیا طراحی کرد با انسیس تحلیل؟؟
نقل قول کردن
برچسب ها
ansys,ايرانسيس,Iransys,workbench,