نرم افزار ProEngineer از جمله نرم افزارهای پيشرفته در زمينه CAD\CAM مي باشد که برای طراحی، محاسبه و توليد قطعات صنعتی بکار گرفته مي شود. اين نرم افزار که از جمله نرم افزارهای Grade-A در طراحی و توليد مي باشد دارای قابليت های مدلسازی (Solid & Surface) بسيار قوي است و همچنين قابليت ایجاد رابط ماشين کاری با انواع دستگاههای CNC را دارد.

يکی از عمده ترين تفاوت های اين نرم افزار با نرم افزارهای مشابه در اين مي باشد که مدل سازی در Pro/E بر اساس مدلسازی سه بعدی صلب (solid) بنا شده است، در صورتی که اکثر نرم افزارهای ديگر، کار مدل سازی را تنها با استفاده از سطح سازی انجام مي دهند. در مدل ساخته شده توسط اين نرم افزار تمام ابعاد به صورت پارامتر تعريف مي شوند، بدين ترتيب اگر در ساخت مدل سه بعدی رابطه ای بين اين پارامترها وجود داشته باشد به راحتی مي توان با تغيير يکی از اين پارامترها، ديگر پارامترها يا ابعاد را تغيير داد. اين نرم افزار کوچکترين تغيير در مدل طراحی شده، در هر زمانی از مراحل تکاملی ساخت قطعه، به صورت خودکار روی قسمت های ديگر مانند مجموعه مونتاژی، نقشه دو بعدی و روی اطلاعات ساخت بصورت همزمان اعمال می کند.

نرم افزار قادر به تهيه هرگونه نما و برش در جهات ديد مختلف با استفاده از اطلاعات مدل سه بعدی قطعه می باشد و می تواند شيب ها، Round و پخهای مورد نياز در سطوح جدايش را ایجاد کند. اعمال انقباض (shrinkage) در سه جهت مختصاتی،proe1 طراحی و ايجاد مدل ماهيچه، تکيه گاه و سر ماهيچه، اعمال لقي های مورد نياز، اضافه نمودن سيستم راهگاهی، تغذيه و ديگر اجزای متالوژيکی مورد نياز در ريخته گری، تست نهائی روی شيب خروجی قطعه از قالب، ارسال مدل و مجموعه های آماده شده جهت ماشين کاری، ايجاد فايل های حاوی مسير حرکت ابزار برای ماشين های مختلف CNC و همچنين استفاده از خروجی های متفاوت نسبت به دستگاه های CNC اعم از G-Code و غيره از دیگر قابلیت های این نرم افزار می باشند.

ProE که مخفف کلمه ProEngineer است بزرگترین رقیب نرم افزار Catia محسوب می شود که دارای مزایایی نسبت به این نرم افزار می باشد. از برجسته ترین مزایای آن قابلیت ماشین کاری و گرفتن G-Code استثنایی برای ماشین های CNC می باشد که در کمال سهولت در استفاده از آن، امکان مانور ماشین کاری روی پیچیده ترین سطوح را دارا می باشد. از طرفی در محیط Mold به قابلیت ها و مجموعه بی نظیری از قطعات استاندارد برای صنعت قالب سازی دست خواهید یافت و در محیط Drawing به زیباترین و فنی ترین نقشه های دو بعدی با رعایت دقیق ترین نکات و استاندادهای نقشه کشی از مدل های سه بعدی دست می یابید.

در کل با آشنایی و یادگیری این نرم افزار تمام نیازهای نرم افزاری خود در صنعت ساخت و تولید مانند مدل سازی سه بعدی، استخراج نقشه های دو بعدی، مونتاژ، قالب سازی، ماشین کاری (فرز، تراش و حتی وایرکات) و آرشیو قطعات استاندارد و غیره را بصورت یکجا و مرتبط بهم در اختیار خواهید داشت. این نرم افزار، هم اکنون در بسیاری از شرکت های اروپایی و آمریکایی و بخصوص کشورهای انگلیسی زبان مثل نیوزلند بسیار استفاده می شود؛ از طرفی به علت قیمت بالای نرم افزار و هزینه بالای آموزش آن، غالباً توسط شرکت ها و کارخانجات معتبر بسیار بزرگ مثل BMW مورد استفاده قرار می گیرد.

برچسب ها
ansys,ايرانسيس,Iransys,workbench,