مقالات  >  Uncategorised  >  تحلیل سیالات در ANSYS Fluent

دینامیک سیالات محاسباتی این فرصت را برای مهندسین فراهم می کند تا عملکرد سیستم های مورد بررسی (شامل کشتی، توربین، کمپرسور، موتورهای احتراق داخلی، پمپ و ...) را با شبیه سازی جریان سیال ارزیابی کنند. در تحلیل سیالات توسط نرم افزار، نه تنها هزینه انجام آزمون عملی کاهش می یابد بلکه می توان پدیده مورد بررسی را در ابعاد اصلی (مانند سد، کوره و ...) شبیه سازی کرده و نتایج نسبتا دقیق تری به دست آورد. همچنین امکان مشاهده و ارزیابی رفتار سیال و در نتیجه پیش‌بینی نتایج نیز میسر خواهد بود. علاوه بر سرعت بیشتر محاسبات عددی، می توان اطلاعات کامل با جزئیات بیشتر، از قبیل تغییرات سرعت، فشار، درجه حرارت و غیره را در سراسر حوزه مورد نظر به دست آورد. از سوی دیگر، شبیه سازی آزمایشگاهی جهت به‌دست آوردن این گونه اطلاعات اغلب اوقات مشکل و مستلزم صرف زمان زیاد بوده و در بعضی شرایط غیر ممکن است. همچنین در بیشتر مسائل مربوط به مکانیک سیالات به دلیل پیچیدگی معادلات مربوطه، استفاده از روش های حل تئوری امکان پذیر نیست.

Fluent نرم افزاری چند منظوره است که جریان سیال، انتقال حرارت و برهم کنش مواد را با توجه به نوع مساله و شرایط مختلف، و با تعریف شرایط مرزی گوناگون به صورت عددی شبیه سازی کرده و حل می کند. این نرم افزار بر پایه روش حجم محدود كه یك روش بسیار قوی و مناسب در روش های دینامیک سیالات محاسباتی می باشد، بنا شده است. قابلیت های فراوانی نظیر مدل سازی جریان های دائم و غیر دائم، جریان لزج و غیر لزج، جریان‌های تراکم پذیر و تراکم ناپذیر، دوفازی، مغشوش، انتقال حرارت، تماس سیال و سازه، حركت ذرات جامد و قطرات مایع در یك فاز پیوسته و ده ها قابلیت دیگر، Fluent را به یك نرم افزار بسیار قوی و مشهور تبدیل نموده است.

آموزش فلوئنت، نرم افزار ANSYS Fluent، آموزش ANSYS

این نرم‌افزار می تواند مدل مورد نظر را از دیگر نرم افزارهای تولید مدل که با آن‌ها سازگاری دارد وارد کرده و امکان تغییر مش‌بندی به صورت کامل و تحلیل جریان با مش‌بندی‌های پیچیده را فراهم سازد. نوع مش های قابل تولید و دریافت توسط این نرم افزار شامل مش های با المان های مثلثی و چهار ضلعی (برای هندسه های دو بعدی) و چهار وجهی، شش وجهی، هرمی یا گوه ای (برای هندسه های سه بعدی) است. همچنین در Fluent کاربر قادر به تغییر مش (مثل ریزکردن یا درشت کردن مش در مرز و مکان های لازم در هندسه) می باشد. این نرم افزار قابلیتی را در اختیار کاربر قرار می دهد که در نواحی دارای گرادیان بزرگ (مثل لایه مرزی و...)، مش دقیقتری ایجاد کند که منجر به کاهش قابل ملاحظه مدت زمان تحلیل خواهد شد.

این نرم افزار با توجه به استفاده از ساختار مناسب داده ها و اطلاعات، حافظه دینامیک و کنترل انعطاف پذیر محاسبات را ممکن می سازد. این نرم افزار هم اکنون تحت نرم افزار ANSYS ارائه می گردد و با محیط های مختلف آن ارتباط دو سویه دارد. از این قابلیت می توان برای تحلیل مسائل تماس سیال و سازه (Fluid Structure Interaction) استفاده نمود.

سرفصل دوره  ANSYS Fluent I در قالب 40 ساعت به شرح زیر است:

ردیف

سرفصل

1

مقدمه ای بر CFD (اصول، روش های حل، مزایا، معایب و...)

2

بررسی معادلات حاکم، معادله انتقال رینولدز و طریقه حل با استفاده از Finite Volume Method

3

روش های گسسته سازی فضا (upwind, central, QUICK, MUSCL)

4

روش های گسسته سازی زمان (1st & 2nd order)

5

انواع حلگرهای pressure-based و density-based

6

بحث درباره فرمولاسیون implicit و explicit

7

انواع روش های کوپل سرعت ـ فشار (SIMPLE, SIMPLER, SIMPLEC, PISO, Coupled)

8

بحث در رابطه با عدد CFL و ضرایب under-relaxation

9

بررسی جریان های inviscid و viscous

10

بررسی جریان های laminar و turbulent و الزامات آن (مش لایه مرزی و ...)

11

بررسی جریان های steady و unsteady و بررسی الگوریتم های آن (ITA, NITA, Frozen flux, pseudo transient …)

12

بررسی پدیده انتقال حرارت conduction و convection

13

بررسی جریان compressible و incompressible

14

تولید شبکه در ماژول Ansys meshing

15

بحث درباره verification و validation نتایج خروجی (mesh adaption, grid independency, …)

16

بحث درباره boundary conditions و cell zone conditions (مقدماتی)

17

بحث درباره monitoring پارامترها در طول روند تحلیل

 

سرفصل دوره  ANSYS Fluent II در قالب 50 ساعت به شرح زیر است:

ردیف

سرفصل

1

کد نویسی در فلوئنت با استفاده از UDF

2

بررسی dynamic mesh و حرکت جسم صلب

3

بررسی پدیده های چند فاز

4

بررسی cell zone condition پیشرفته (محیط متخلخل، منبع حرارتی، اجسام دوار و ...)

5

تولید شبکه محاسباتی با استفاده از ANSYS ICEM CFDتقویم دوره های پیش رو

این مرکز آمادگی دارد علاوه بر برگزاری عمومی دوره های تخصصی، با توجه به درخواست علاقمندان دوره های مورد نظر را به صورت خصوصی در  محل آموزشگاه و یا محل مورد نظر متقاضیان محترم برگزار نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تلفن 66063718 - 021 تماس حاصل نمایید.

جهت شرکت در دوره ثبت نام اینترنتی الزامی است.

برای ثبت نام به بخش ثبت نام سایت مراجعه نمایید.