خدمات مهندسی پروژه های انجام شده  >  تحلیل تنش و ارتعاشات سازه ها

تحلیل دینامیکیBowl Feeder Vibratory

یکی از روش‌های رایج برای مرتب‌سازی و دسته‌بندی محصولات در خطوط تولید و مونتاژ استفاده از سیستم‌های  Vibratory Bowl Feeders (VBF)است. قطعات، به علت ارتعاش تولید شده توسط سیستم  VBFدر امتداد مسیر حرکت می‌کنند. این سیستم‌ها شامل تجهیزات لازم برای هدایت، حرکت و تحویل محصولات هستند. در واقع Bowl Feeder، تجهیزی است که به کمک یک واحد ارتعاشی، محصولات را هدایت می‌کند. ابعاد و ظرفیت  VBF وابسته به سایز قطعات و نرخ انتقال آن‌هاست. حرکت رو به بالای قطعات، وابسته به ضرایب اصطکاک، شیب سطح، زاویه حرکت ارتعاشی Bowl، دامنه و فرکانس ارتعاش است. در این پروژه رفتار دینامیکی یک سیستم Bowl Feeder  در نرم‌افزار  ANSYSشبیه‌سازی شده است و حرکت رو به بالای قطعات مورد بررسی قرار گرفته است .Feeder تحت ارتعاشات محوری و دورانی قرار دارد که با ایجاد تنظیمات لازم، مهره‌ای که بر روی سطح مارپیچ Feeder قرار دارد، به تدریج سمت بالا حرکت می‌کند.

کلمات کلیدی: انسیس ورکبنچ، تحلیل گذرا، سیستم ارتعاشی انتقال قطعات

ANSYS Workbench, Transient Analysis, Vibratory Bowl Feeders

 
 

          

بررسی تاثیر جهت جوشکاری بر تغییر شکل و تنش‌های پسماند اتصال T شکل

یکی از روش های ایجاد اتصال فرعی در لوله ها، بدون توقف جریان، برش یک اتصال T شکل (سپری) در راستای طولی و قراردادن نیمه ها برروی لوله اصلی و جوشکاری آن می باشد. جهت جوشکاری درزها تاثیر قابل توجهی بر تغییر شکل اتصال و تنش های پسماند حاصل، خواهد داشت.  در این پروژه تغییر شکل و تنش های پسماند ناشی از جوشکاری طرفین اتصال T شکل در دو حالت هم‌جهت و غیر هم‌جهت در نرم افزار ANSYS مورد شبیه سازی و تحلیل قرار گرفته است.

کلمات کلیدی: انسیس ورکبنچ، انسیس، تنش پسماند، جوشکاری، تولد و مرگ المان

ANSYS Workbench, ANSYS, Residual Stress, Welding, Birth and death element

 

آنالیز مودال Horn جوش التراسونیک

جوشکاری التراسونیک روشی متداول و فراگیر در جوشکاری قطعات پلاستیکی و بعضاً قطعات فلزی محسوب می‌شود. جوشکاری التراسونیک اتصال قطعات را بدون چسب، پیچ، واشر و یا حرارت از منبع خارجی امکان‌پذیر می‌کند. در طی این فرآیند، قطعات پلاستیک در نواحی مدنظر با استفاده از ارتعاشات التراسونیک ذوب شده و اتصال قوی، منسجم و با ظاهر مناسب ایجاد می‌گردد. از مزایای جوش التراسونیک می‌توان به مواردی همچون کاهش مراحل تولید، کاهش پیچیدگی طراحی قالب‌های تزریق پلاستیک، ایجاد زمینه‌های جدید در طراحی‌های خلاقانه قطعات و رعایت معیارهای زیبایی شناسی اشاره کرد.

یک ماشین جوشکاری التراسونیک شامل یک وسیله هدایت امواج فراصوت به نام شیپوره (horn) است که فرکانس برق شهر را از ۵۰۶۰ هرتز به حدود ۲۰۷۰ کیلو هرتز می‌رساند. این انرژی به مبدل می‌رود و در مبدل، دیسک پیزو الکتریک با اعمال ولتاژ متناوب، دچار ارتعاش می‌شود و امواج صوتی در محدوده التراسونیک (فرکانس بالا) تولید می‌کند.

در این پروژه، آنالیز مودالHorn  ماشین جوشکاری التراسونیک در 4 طراحی مختلف در نرم‌افزار ANSYS مورد بررسی قرار گرفته است.

کلمات کلیدی:انسیس ورکبنچ، تحلیل مودال، جوش التراسونیک ، جوشکاری

ANSYS Workbench, Modal ,ANSYS Mechanical, Horn


 

 

 

تحلیل دینامیکی کوره ذوب فلزات

کوره‌ها از مصرف کننده‌گان عمده انرژی در صنایع هستند و بهبود شرایط کارکرد آنها مستقیما به کاهش مصرف سوخت و کاهش هزینه‌های تولید منجر می‌شود. کوره‌های دوار که در سال ۱۸۷۳ توسط فردریک رَنسام، مخترع و صنعتگر بریتانیایی اختراع شدند یک نمونه پرکاربرد از کوره‌های ذوب محسوب می‌شوند که برای بازیافت فلزات غیرآهنی از جمله آلومینیوم مورد استفاده قرار می‌گیرند. اين كوره‌ها شامل يك بدنه فلزي استوانه‌ای شکل هستند که در دو انتها به دو مخروط ناقص متصل می‌شود. غلطك‌هاي محركی که روی بدنه قرار دارند، كوره را با سرعت يك دور در دقيقه مي چرخانند. آلومینیوم ناخالص از دهانه كوچك كوره به آن وارد می شود و سپس گرم شده و آلومینیوم و نمك مذاب از انتهای دیگر كوره خارج می‌شوند. در این پروژه، تحلیل دینامیکی یک مدل کوره دوار در نرم‌افزار ANSYS انجام شده است و تنش و استحکام کوره مورد بررسی قرار گرفته است.

کلمات کلیدی:انسیس ورکبنچ، تحلیل دینامیکی، کوره ذوب فلزات

ANSYS Workbench, Transient Structural, ANSYS Mechanical, Melting furnace 

 

تحلیل و عیب یابی شکست ایمپلر کمپرسور پروپیلن

یکی از مشکلات اصلی کمپرسورهای گریز از مرکز، ارتعاشات ایمپلر است. عبور پره های دوار از مقابل پره های ثابت منجر به ایجاد یک موج فشاری و ایجاد ارتعاش در ایمپلر می شود. رزونانس اصلی با استفاده از دیاگرام کمپل قابل پیش بینی است. ولی عدم پیش بینی دقیق تاثیر این امواج منجر به رزونانس ضعیف (minor) می شود. مطابق مقالات منتشر شده، این امر منجر به موارد متعدد شکست ایمپلر در دهه اخیر شده است.

در این پروژه، دلایل شکست ایمپلر یک کمپرسور گریز از مرکز پروپیلن به قطر 5/1 متر با استفاده از تحلیل عددی و تست مودال، تحلیل جریان سیال و ارتعاشات سازه و نیز فرکتوگرافی و متالوگرافی سطح شکست مورد بررسی قرار گرفته است. ابتدا دیاگرام SAFE، ایجاد و رزونانس ضعیف بررسی شده است. سپس با توجه به فاصل قابل توجه IGV از پره های ایمپلر، دامنه دقیق ارتعاشات مورد تحلیل قرار گرفته است. برای انجام این امر از تحلیل جریان سیال (CFD) و کوپل آن با سازه (FSI) در محیط ANSYS CFX و ANSYS Mechanical استفاده شده است.

کلمات کلیدی:انسیس ورکبنچ، تحلیل سیالات، تحلیل مودال، کمپرسور، گاز پروپیلن

ANSYS Workbench, ANSYS CFX, CFD, ANSYS Mechanical, FSI

 

 

تحلیل ارتعاشات ماهواره سوار بر خودرو

استفاده از ماهواره‌های سیار، یکی از روش‌های ارتباطی کارآمد در نقاط دورافتاده و در مواقع بحران محسوب می‌شود. این ماهواره‌ها با توجه به کاربرد در ابعاد و اندازه‌های مختلفی طراحی می‌شوند. ماهواره‌های مخابراتی بر روی انواع خودروهای سواری، وانت، کامیونت، اتوبوس و تریلرها قابل نصب هستند. انتقال ارتعاشات خودرو به این ماهواره‌ها، سبب آسیب و اختلال در عملکرد آن‌ها می‌شود. یکی از مهمترین پارامترهایی که در طراحی اجزا و قطعات در نظر گرفته می‌شود، دور نگه داشتن این قطعات از ارتعاشات و فرکانس‌هایی است که می‌تواند به آن آسیب برساند. سیستم تعلیق خودرو بخشی از ارتعاشات سطح جاده را جذب می‌کند. پایه نگهدارنده ماهواره نیز باید به گونه‌ای طراحی شود که این ارتعاشات به حداقل برسد. در این پروژه رفتار ارتعاشی یک ماهواره سوار بر خودرو در نرم‌افزار ANSYS مورد بررسی قرار گرفته است و با تغییر پارامترهای طراحی در محیط Response Surface Optimization دامنه ارتعاشی ماهواره بهینه‌سازی شده است.

کلمات کلیدی:انسیس ورکبنچ، تحلیل هارمونیک، ارتعاشات دیش ماهواره، بهینه‌سازی 

ANSYS Workbench, Harmonic Analysis, Vibration of the satellite dishes, Optimization


 

 
 

تحلیل مودال مخزن سوخت کروی در ماهواره‌ها

پیش‌بینی و کنترل پدیده تلاطم مایعات (Sloshing) در مخازن متحرک، از ملاحظات طراحی ماهواره‌ها و فضاپیماها به‌شمار می‌آید. پدیده تلاطم، سیستم‌های کنترل را تحت تاثیر قرار می‌دهد و سبب حرکات و واکنش‌های غیرمنتظره می‌شود. ادامه پدیده تلاطم برای مدت طولانی سبب کاهش دقت کنترل ماهواره و یا کاهش دقت مشاهدات نجومی می‌شود. این پدیده ممکن است به هنگام انتقال مداری و یا تحریک ناشی از کمپرسور در ماهواره‌ها و فضاپیماها رخ دهد. در ماهواره‌ها از مخازن کروی به عنوان مخزن سوخت مایع استفاده می‌شود و سطح سوخت مایع با استفاده از یک دیافراگم پوشیده می‌شود. قابلیت اطمینان این مخازن با انجام آزمایش‌های تجربی مورد بررسی قرار گرفته است. در این پروژه، مخزن سوخت کروی در محیط برنامه ANSYS شبیه‌سازی شده است و تحلیل مودال مخزن پر از مایع در حالت بدون پوشش و حالت پوشیده شده با دیافراگم صفحه‌ای مورد بررسی قرار گرفته است. شکل مودها و فرکانس‌های طبیعی سیستم استخراج شده‌ و نتایج بدست آمده نسبت به نتایج تجربی اعتبارسنجی شده‌اند. مدل‌سازی براساس اثر متقابل سیال- سازه (Fluid-Solid Interaction: FSI) انجام شده است.

کلمات کلیدی:انسیس ورکبنچ، تحلیل مودال، تحلیل آکوستیک، مخزن کروی، تلاطم مایع، دیافراگم، اثر متقابل سیال-سازه

ANSYS Workbench, Modal Analysis, Acoustic Analysis, Spherical tank, Liquid sloshing, Diaphragm, Fluid-Solid Interactionتحلیل استاتیکی Rotovator

روتیواتور ابزاری است که به تراکتورها متصل می‌شود و در باغ‌ها و اراضی کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار به منظور زیر و رو کردن خاک، خرد کردن کلوخ و ترکیب کود با خاک استفاده می‌شود و با عملیاتی که بر روی خاک انجام می‌دهد خاک را تا عمق مشخص گود کرده و زمین را آماده بذر پاشی می‌کند. کشاورزی در ابعاد وسیع بدون روتیواتور امکان پذیر نیست به طوری که برخی از آن‌ها 8 ساعت در روز به زیر و رو کردن خاک می‌پردازند.

با انجام تحلیل استاتیکی یک نمونه روتیواتور در نرم افزار ANSYS تنش آن بررسی شده‌است.

کلمات کلیدی: انسیس ورکبنچ، تحلیل استاتیکی، روتیواتور، تحلیل تنش

ANSYS Workbench, ANSYS, Statics Analysis, Stress Analysis

 

 

تحلیل تنش بالابر

بالابرها تجهیزاتی هستند که جهت کار در ارتفاع، انتقال نفرات و حمل بار در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در هر یک از این بالابرها، عواملی همچون ظرفیت، ایمنی، محیط کاری، نوع کاربرد و قیمت تمام شده دستگاه، مکانیزم بالابری را مشخص می‌نماید. بالابرها باید تنش ناشی از بار را تحمل کنند. در این پروژه، تحلیل تنش یک مدل بالابر در نرم‌افزار ANSYS مورد بررسی قرار گرفته است. این مدل بالابر به صورت عمودی جابجایی می‌شود و فاصله بین صفحات بالایی و پایینی آن قابل تنظیم است. در نهایت توزیع تنش لینک‌های بالابر محاسبه شده است. نتایج باید با مقادیر ارئه شده در استانداردها مقایسه شوند.

کلمات کلیدی: انسیس ورکبنچ، تحلیل استاتیکی، بالابر، تحلیل تنش

ANSYS Workbench, Statics Analysis, Scissor Lifts, Stress Analysis

 

شکست جار بر اثر ضربه

گاهي در حين عمليات حفاري يا تكميلي چاه به دلايلي رشته حفاري درون چاه گير مي‌كند كه براي آزادسازي آن از جار استفاده مي‌شود. جار یک تجهیز مکانیکی است که برای اعمال ضربه به سمت بالا یا پایین طراحی شده‌است و درهنگام گیرکردن لولهدر چاه با اعمال يك شوك كنترل شده آن را آزاد می‌کند. جارها می‌توانند هیدرولیکی، مکانیکی و یا هیدرومکانیکی باشند. هدف این پروژه بررسی عمر یک جار در اثر ضربه است. جار دارای یک ترک نیمه‌ بیضوی است و چکشی با سرعت به لبه آن ضربه می‌زند. در این تحلیل با مدل‌سازی همزمان ترک و پدیده برخورد، ضرایب شدت تنش ترک (K1, K2)، توزیع تنش و کرنش محاسبه شده‌اند. در این مدل‌سازی پدیده رفت و برگشت موج برخورد در جسم قابل مشاهده است.

کلمات کلیدی: انسیس ورکبنچ، تحلیل دینامیکی، ترک، ضربه جار

ANSYS Workbench, Dynamics Analysis, Crack, Impact,Jar

 

 

  

تحلیل تنش Tower دارای خراش 

در این پروژه مخزن یک شرکت پتروشیمی که بدنه آن توسط فرز دچار خراشیدگی شده است، تحت شرایط کاری در نرم‌افزار ANSYS مورد بررسی قرار گرفته است. کرنش پلاستیک مخزن باید با مقادیر استاندارد مقایسه شود. در صورتی که کرنش پلاستیک در محدوده مجاز باشد، مخزن همچنان قابل استفاده خواهد بود. به همین دلیل، مقادیر تنش و کرنش پلاستیک در محل خراش محاسبه شده‌اند. برای کاهش حجم تحلیل از قابلیت Sub-Modeling نرم‌افزار ANSYS استفاده شده و یک ناحیه از مخزن در اطراف خراش در نظر گرفته شده است. خراش به صورت هندسی به مدل اضافه شده و توزیع تنش در محل خراش بدست آمده است.

کلمات کلیدی:انسیس ورکبنچ، تحلیل تنش، تنش و کرنش پلاستیک، تنش در محل خراش

ANSYS Workbench, Stress Analysis, Plastic Strain and Stress, Sub-Modeling

 

تحلیل خستگی مخزن Pulsation Damper

افزایش نوسانی فشار در خروجی کمپرسورهای رفت و برگشتی و پمپ‌ها (سیستم پمپ مایع)، سبب حرکت ضربه‌ای جریان می‌شود.  Pulsation Damperتجهیزی است که در خروجی پمپ‌ها و کمپرسورها قرار می‌گیرد و نوسانات و ضربات احتمالی جریان سیال را دمپ می‌کند.  Pulsation Damperدر صنایع مختلفی مانند صنایع پتروشیمی، صنایع شیمیایی و دارویی، توزیع آب، نیروگاه‌ها و همه صنایعی که در طی فرآیند تولید نیاز به پمپاژ مایع دارند، استفاده می‌شود. در این پروژه، عمر خستگی مخزن Pulsation Damper متصل به کمپرسور، در اثر اعمال فشار داخلی متناوب و دمای کاری محاسبه شده است. برای محاسبه عمر خستگی، ابتدا توزیع تنش و کرنش ناشی از شرایط کاری بدست آمده است و سپس با انجام تحلیل خستگی، عمر تجهیز محاسبه شده است. عمر خستگی تجهیز برای تعیین زمان بازرسی‌های دوره‌ای استفاده می‌شود.

کلمات کلیدی:انسیس ورکبنچ، دمپر نوسانی، تحلیل خستگی، فشار داخلی متناوب

ANSYS Workbench, Pulsation Damper, Fatigue Analysis, Alternate Internal Pressure

 

 

 


شبیه‌سازی و تحلیل Tube Sheet مبدل حرارتی نیروگاه زرگان

Tube Sheet تجهیزی است که برای جداسازی لوله‌ها در مبدل‌های حرارتی و دیگ‌های بخار استفاده می‌شود. این تجهیز معمولا از بخشی از یک صفحه گرد ساخته می‌شود که سطح آن برای قرارگیری لوله‌ها، با الگوی مشخصی سوراخ‌کاری شده است. در این پروژه، Tube Sheet مبدل حرارتی نیروگاه زرگان در محیط نرم‌افزار ANSYS مورد بررسی قرار گرفته است و با انجام تحلیل‌های حرارتی و استاتیکی، توزیع تنش در آن محاسبه شده است. سازه تحت بارهای حرارتی و سازه‌ای ناشی از وجود آب و بخار در دو طرف Tube Sheet قرار دارد. به دلیل وجود تقارن از مدل یک چهارم برای تحلیل استفاده شده است. دمای سطوحی که در تماس با آب قرار دارند از جمله سطح سوراخ‌های Tube Sheet، 425 درجه فارنهایت است و دمای سطوحی که در معرض ناحیه بخار هستند، 495 درجه فارنهایت است.

تنش‌های حرارتی زیادی در سازه ایجاد می‌شود که برای کاهش تنش در سطح داخلی سوراخ‌ها، قطر سوراخ‌ها اصلاح شده‌اند. اصلاح قطر منجر به افزایش حدود 20 درصدی تنش در چند نقطه محدود و کاهش تنش در سطح داخلی سوراخ‌ها شده است.

کلمات کلیدی:انسیس ورکبنچ،آنالیز حرارتی-سازه‌ای، تیوب شیت مبدل حرارتی، تحلیل تنش

ANSYS Workbench, Thermal-Structural Analysis, Heat Exchanger Tube Sheet, Stress Analysis

 

 

تحلیل ترک مخزن Pulsation Damper شرکت آریاساسول

در خروجی کمپرسورهای رفت و برگشتی و پمپ‌ها (سیستم پمپ مایع)، با توجه به دوری که کار می‌کنند، فشار به صورت نوسانی زیاد می‌شود که سبب حرکت ضربه‌ای جریان می‌شود.  Pulsation Damperتجهیزی است که در خروجی پمپ‌ها و کمپرسورها قرار می‌گیرد و نوسانات و ضربات احتمالی جریان سیال را دمپ می‌کند.  Pulsation Damperدر صنایع مختلفی مانند صنایع پتروشیمی، صنایع شیمیایی و دارویی، توزیع آب، نیروگاه‌ها و همه صنایعی که در طی فرآیند تولید نیاز به پمپاژ مایع دارند، استفاده می‌شود. این تجهیز تحت بار متناوب قرار دارد و تخمین عمر آن مهم است. در این پروژه برای تخمین عمر، تمرکز تنش در محل ترک در یک مخزن Pulsation Damper متصل به کمپرسور، در اثر اعمال فشار داخلی متناوب بدست آمده است. ترک مورد نظر در محل درز جوش کپ با بدنه مخزن ایجاد شده است. است. برای کاهش حجم تحلیل از قابلیت Sub-Modeling نرم افزار ANSYS استفاده شده و یک ناحیه از مدل در اطراف ترک به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته است. سپس با استفاده از تحلیل خستگی، مقدار پارامتر KI بدست آمده است و عمر تجهیز محاسبه شده است.

کلمات کلیدی:انسیس ورکبنچ، دمپر نوسانی، تحلیل خستگی، رشد ترک

ANSYS Workbench, Pulsation Damper, Fatigue Analysis, Crack Growth

 


 

 

 


طراحیوبهینهسازیعایقارتعاشیمناسببرایکاهشارتعاشاتمنتقلشدهاز محور
رانشیشناور

سازه شناورهای دریایی از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود که طراحی آن‌ براساس مأموریت شناور انجام می‌پذیرد. در اغلب شناورهای دریایی، نیروی لازم برای حرکت شناور از طریق سیستم رانش پروانه‌ای تامین می‌شود. پروانه رانشی یک نوع نیروی محوری تولید می‌کند که به دنبال آن، نوسانات محوری ایجاد می‌گردد. این نوسانات ﺍﺯ ﻃﺮﻳﻖ ﺷﻔﺖ ﺑﻪ ﻣﺪﺍﺭ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﻗﺪﺭﺕ ﻭ ﺑﻪ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﺁﻥ ﺑﻪ ﺷﻨﺎﻭﺭ ﻣﻨﺘﻘﻞ ﻣﻲشوند. ﺑﺮﺭﺳﻲ ﺍﺭﺗﻌﺎﺷﺎﺕ ﺷﻔﺖ ﻭ ﭘﺮﻭﺍﻧﻪ ﺷﻨﺎﻭﺭﻫﺎﻱ ﺩﺭﻳﺎﻳﻲ ﺗﺎﺛﻴﺮ ﺑـه ﺳـﺰﺍﻳﻲ ﺑﺮﺭﻭﻱ ﻋﻤﻠﮑﺮﺩ شناورهای دریایی دارد. در این پروژه، محور و پروانه یک شناور به صورت کوپل شده در محیط نرم‌افزار ANSYS مدل‌سازی شده‌است. نیروهای وارد بر محور و پروانه به عنوان منابع تحریک به مدل اعمال شده‌اند و پاسخ فرکانسی سیستم بدست آمده است. سپس برای کاهش ارتعاشات منتقل شده از محور رانشی به بدنه شناور، یک عایق ارتعاشی مناسب طراحی شده است که عملکرد عایق براساس پارامترهایی نظیر ابعاد، جنس و فاصله، بهینه‌سازی شده است.

کلمات کلیدی:انسیس ورکبنچ، تحلیل مودال، سیستم پروانه- شفت، فرکانس‌های طبیعی، عایق ارتعاشی

ANSYS Workbench, Modal Analysis, Propeller-Shaft System, Natural frequencies, Vibration Isolator

 

 

تحلیل هارمونیک تیر کامپوزیتی متشکل از یک لایه سیال مغناطیسی

سیالات مغناطیسی مواد هوشمندی هستند که از سوسپانسیون نانو ذرات مغناطیسی در یک سیال تشکیل می‌شوند. این سیالات نسبت به میدان مغناطیسی خارجی واکنش نشان می‌دهند و لزجت آن‌ها در حضور میدان دچار تغییر می‌شود. در این پروژه یک تیر کامپوزیتی متشکل از یک لایه سیال مغناطیسی مدل‌سازی شده است. این سیال بین دو لایه آلومینیوم و درون لاستیک قرار دارد. اعمال میدان مغناطیسی، سبب تغییر فرکانس طبیعی این تیر می‌شود. در این پروژه اثر میدان، شرایط مرزی و ضخامت بر روی فرکانس طبیعی بررسی شده و پاسخ فرکانسی تیر بدست آمده است.

خواص ویسکوالاستیک سیال شامل مدول اتلافی (Loss Modulus) و مدول ذخیره‌سازی (Storage Modulus) توسط کدنویسی در Workbench به مسئله اضافه شده است. در محیط هارمونیک از مدل تعمیم‌یافته ماکسول (Generalized Maxwell Model) برای بیان زفتار مواد ویسکوالاستیک استفاده می‌شود. این خواص قابلیت اضافه شدن به وسیله gui را ندارند و در تحلیل Modal صرف‌نظر می‌شوند.

کلمات کلیدی: انسیس ورکبنچ، فرکانس طبیعی، آنالیز مودال، تیر ویسکوالاستیک، سیال هوشمند مغناطیسی، تیر ساندویچی

ANSYS Workbench, Natural Frequency, Modal Analysis, Viscoelastic Beam, Magnetorheological Fluid, Sandwich Beam

 

 


 

 شبیه سازی و تحلیل هدر نیروگاه

هدر (Header) تجهیزی است که برای جمع‌آوری و حمل بخار در نیروگاه‌های زغال سنگ، نفت و گاز استفاده می‌شود. در واقع هدر بخش مهمی از دیگ بخار (Boiler) در نیروگاه است. بخار از طریق لوله‌های مولد در هدر جمع می‌شود بنابراین هدر همیشه تحت فشار قرار دارد. الزامات سختی برای خواص مقاومتی، خوردگی، خزش و همچنین پایداری حرارتی در هنگام استفاده از این محصولات با درجه حرارت بالا وجود دارد. در این پروژه تحلیل تنش هدر نیروگاهی در نرم افزار ANSYS مورد بررسی قرار گرفته است. هدر تحت فشار داخلی 151 بار و دمای 343 درجه سانتیگراد قرار دارد. با توجه به هندسه تکراری هدر، بخشی از آن مورد تحلیل قرار گرفته است. ابتدا طرح اولیه هدر تحلیل شده است. سپس برای کاهش اثر گردابه‌های جریان، قطر سوراخ‌های محل اتصال لوله‌ها افزایش یافته و انتهای لوله‌های متصل، مخروطی شده است. تحلیل طرح دوم نشان‌دهنده افزایش قابل توجه تنش‌ها به دلیل کاهش ضخامت ناحیه بین لوله در بدنه هدر است. در طرح‌های بعدی، ضخامت بدنه هدر تا حدی افزایش یافته است که تنش‌ها تا حدود طرح اولیه کاهش یابد.

کلمات کلیدی:انسیس ورکبنچ،تحلیل حرارتی، هدر نیروگاهی، گردابه‌های جریان

ANSYS Workbench,Thermal Analysis, Powerhouse Header, Flow Vortex

 

افزایش درجه حرارت ماده ویسکوالاستیک در اثر بارگذاری سیکلیک

فنرهای لاستیکی به علت سبکی، نصب آسان، عدم نیاز به روغن‌کاری و قیمت کم به عنوان ضد ارتعاش و ضد شوک در سیستم‌های مکانیکی استفاده می‌شوند. ترکیبات لاستیکی، رفتار ویسکوالاستیک دارند و نمودار تنش- کرنش آن‌ها در طول بارگذاری سیکلیک، یک حلقه هیسترزیس ایجاد می‌کند. تلفات هیسترزیس مطابق با انرژی اتلافی در لاستیک است که عمدتا به گرما تبدیل می‌شود و به علت ضریب هدایت گرمایی پایین لاستیک‌ها، سبب افزایش دمای فنرهای لاستیکی می‌گردد. در این پروژه ماده ویسکوالاستیک تحت بارگذاری سیکلیک در نرم‌افزار ANSYS مدل‌سازی شده است و و با استفاده از کدنویسی، افزایش درجه حرارت ناشی از انرژی اتلافی محاسبه شده است. خواص ماده با استفاده از سری پرونی در نرم‌افزار بیان شده‌است.

کلمات کلیدی: انسیس ورکبنچ، فنرهای لاستیکی، مواد ویسکوالاستیک، سری پرونی، بارگذاری سیکلیک، تلفات هیسترزیس

ANSYS Workbench, Rubber Springs, Viscoelastic Materials, Prony Series, Cyclic Loading, Hysteresis loss

 


 

 
بررسي عددی توزيع دما و تنش‌های پسماند در جوشکاری ورق آلیاژ آلومینیوم به روش GMAW

در این پروژه جوشکاری لب به لب دو وررق آلومینیمی به روش GMAW مورد بررسی قرار گرفته است. اساس روش GMAW بر برقراری قوس الکتریکیمیان الکترود (سیم‌جوش) مصرف شدنی و قطعه کار است. به منظور شبیه‌سازی جوشکاری، از تکنیک تولد و مرگ المان استفاده شده و حرارت به وسیله مدل گلداک (Goldak) به المان‌های جوش اعمال شده است. با انجام تحلیل حرارتی- سازه‌ای، توزیع دمای جوشکاری بدست آمده و سپس با استفاده از نتایج آن، تنش‌های پسماند و کرنش پلاستیک محاسبه شده است.

کلمات کلیدی: انسیس ورکبنچ، تحلیل حرارتی-سازه‌ای، جوشکاری ورق آلومینیمومی، مدل گلداک، تولد و مرگ المان، تنش‌های پسماند،

ANSYS Workbench, GMAW Welding, Goldak Model, Birth and Death, Thermal-Structural Analysis, Residual Stress

 

تحلیل تنش Furnace Tube

اتیلن یکی از مواد مهم و پرکاربرد در صنایع پتروشیمی محسوب می‌شود. اتیلن ماده اولیه محصولات متنوعی از جمله فیبرهای پلی‌استر، لاستیک‌های مصنوعی و پاک‌کننده‌های الکلی را فراهم می‌کند. نخستین محصول اتیلن، پلیمری است که در ساخت پلی‌اتیلن استفاده می‌شود. برای تولید پلی‌اتیلن، در ابتدا دمای گاز اتیلن باید تا 800 درجه سانتی‌گراد افزایش یابد. برای افزایش دمای اتیلن ازسیستم Furnace استفاده می‌شود. اولین وظیفه Furnace انتقال گرما به مواد است. Furnace شامل لوله‌های بلندی است که در کوره قرار دارند. اتیلن از این لوله‌ها عبور می‌کند تا دما و فشار آن به اندازه مورد نیاز برسد. این لوله‌ها به دلیل دمای زیاد و طول بلند، در اثر گذشت زمان دچار خزش می‌شوند و طول آن‌ها افزایش می‌یابد. زمانی‌که طول لوله‌ها به اندازه معینی برسد، لوله‌ها تعویض می‌شوند. در این پروژه با استفاده از تحلیل حرارتی و استاتیکی، توزیع تنش و میزان تغییر طول لوله‌ها در اثر عبور گاز و گرمای کوره به دست آمده است.

کلمات کلیدی: انسیس ورکبنچ، تحلیل حرارتی-سازه‌ای، پدیده خزش،

ANSYS Workbench, Thermal-Structural Analysis, Creep Phenomenon

 

 

 تحلیل تنش لوله Flare Line 

ملاحظات محیطی و اقتصادی در صنایع پتروشیمی، استفاده از سیستم‌های بازیابی گازهای مشتعل را افزایش داده است. در این راستا، گازهای اضافی دوباره به چرخه تولید باز می‌گردند و یا قبل از ورود به طبعیت به طور صحیح سوزانده می‌شوند. سیستم‌های Flare، تجهیزات مهم و ایمنی در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه‌ها هستند. این سیستم‌ها گازهای هیدروکربن اضافی را که نمی‌توانند بازیافت شوند به طور ایمن می‌سوزانند. گازهای اضافی با بخار یا هوا ترکیب می‌شوند و در سیستم‌های Flare برای تولید بخار آب و کربن دی اکسید سوزانده می‌شوند. Flare Line لوله‌ای به قطر تقریبی یک متر است که گازهای اضافی قبل از سوختن از آن عبور می‌کنند.

 در این تحلیل، تنش لوله Flare Line که به علت ضربه در محیط کار دچار فرورفتگی شده است، مورد بررسی قرار گرفته است. برای محاسبه تنش در محل فرورفتگی، یک جسم صلب به سطح لوله فشرده شده است. ابعاد جسم صلب براساس ابعاد و عمق فرورفتگی لوله است. پس از فشردگی، مقداری تغییر شکل پلاستیک در لوله باقی می‌ماند. میزان تنش و جابجایی لوله بعد از فشردگی باید با مقادیر استاندارد مقایسه شوند.

کلمات کلیدی:انسیس ورکبنچ،تحلیل تنش، فرورفتگی لوله Flare Line، تغییر شکل پلاستیک

ANSYS Workbench, Stress Analysis, Flare Line Dent, Plastic Deformation

 

 

آنالیز مودال Cyclone

یکی از کاربردهای مهم اتلین در صنایع پتروشیمی، تولید ماده پلی‌اتیلن است. برای تولید پلی‌اتیلن از اتیلن گازی استفاده می‌شود. در حین فرایند تولید، ذرات جامد پلی‌اتیلن باید از اتیلن باقی مانده جدا شوند. Cyclone، تجهیزی است که ذرات جامد پلی اتیلن را از گاز اتیلن خروجی رآکتور جدا می‌کند. این تجهیز با استفاده از چرخش جریان و بدون استفاده از فلیتر، فرآیند جداسازی را انجام می‌دهد. جریان به صورت چرخشی در مخزن حرکت کرده و سیال تصفیه شده از قسمت مرکزی آن خارج می‌گردد. بر اثر برخورد سیال ورودی، مود خمشی لوله مرکزی تحریک می‌شود. فرکانس تحریک سیستم باید از فرکانس طبیعی لوله مرکزی فاصله داشته باشد. تنش ناشی از نیروی برخورد و ارتعاشات ایجاد شده، سبب ایجاد ترک و رشد آن در محل اتصال لوله مرکزی به بدنه می‌گردد. در این پروژه، فرکانس طبیعی لوله مرکزی متناظر با مد تحریک شده توسط جریان، تحت شرایط کاری شامل فشار و دما، در محیط Modal بدست آمده است. فرکانس طبیعی کمپرسور باید از این مقدار فاصله داشته باشد تا از پدیده تشدید جلوگیری شود.

کلمات کلیدی:انسیس ورکبنچ،آنالیز مودال، فرکانس طبیعی، مود خمشی

ANSYS Workbench, Modal Analysis, Natural Frequency, Bending Mode

 
 

 

 

تحلیل رفتار پوش‌اور قاب و تحلیل رفتار قاب تحت شتاب نگاشت زلزله

قاب‌ها مجموعه به هم پیوسته‌ای از اعضای یک سازه هستند که به‌طور هم زمان بارهای قائم و جانبی را تحمل می‌کنند. وظیفه اصلی قاب‌ها، تحمل نیروهای ثقلی و همچنین بارهای جـانبی وارد بـر سـازه، بـه ویـژه بارهای ناشی از باد و زلزله است. در این پروژه رفتار یک قاب تحت شتاب نگاشت زلزله مورد بررسی قرار گرفته است و تغییرات جابجایی قاب بر حسب زمان محاسبه شده است. سپس رفتار پوش‌اور (Pushover) قاب با اعمال جابجایی جانبی، به صورت غیرخطی تحلیل شده است و تغییر شکل پلاستیک قاب بدست آمده است.

کلمات کلیدی: انسیس ورکبنچ، تحلیل سازه‌ای گذرا، تحلیل پوش‌اور قاب، شتاب‌نگاشت زلزله، تغییر شکل پلاستیک

ANSYS Workbench, Transient Structural Analysis, Frame Pushover Analysis, Earthquake acceleration, Plastic Deformation

 

 

تحلیل حرارتی گذرای سد بتنی غلطکی RCC

بتن متراکم شده با غلطک (Roller Compacted Concrete)، یکی از روش‌های ساخت سد است. در این روش، بتن با اسلامب صفر با ارتعاش توسط غلطک‌ها، محکم و سفت می‌شود. استفاده از این روش در ساخت سدهای بتنی دارای مزایای اقتصادی و سرعت عمل قابل ملاحظه‌ای است. افزایش دمای بتن ناشی از حرارت آب‌گیری (هیدروتاسیون) و همچنین کاهش دما در اثر عوامل محیطی باعث ایجاد تنش در بتن می‌شود.

در این پروژه تحلیل حرارتی گذرای سد بتنی RCC انجام شده است. برای اضافه‌سازی لایه‌های سد از تکنیک تولد و مرگ المان استفاده شده ‌است. ضخامت هر لایه 0/5 متر و فاصله زمانی بین بتن‌ریزی هر لایه 3 روز در نظر گرفته شده است. انتقال حرارت همرفت در سطوح هر لایه با چرخه تناوبی دمای محیط اطراف، به مدت سه سال اعمال شده است.

کلمات کلیدی: انسیس ورکبنچ، تحلیل حرارتی گذرا، سد بتنی غلطکی RCC، هیدروتاسیون بتن، تولد و مرگ المان

ANSYS Workbench, Transient Thermal Analysis, Roller Compacted Concrete (RCC) Dam, Concrete hydration, Birth and Death

 

 

 

 

 

ANSYS Workbench Mechanical، Structural analysis، Nonlinear Contact

تحلیل سازه ­ای-حرارتی داکت بالون شکل (Balloon Duct)

شرکت اتوتِک Outotec)) یک شرکت بینالمللی در طراحی و ساخت کارخانه­ های فرآوری مواد معدنی است. طراحی پایه سیستم تصفیه و خنکسازی گازهای خروجی کوره ذوب مس سرچشمه توسط شرکت اتوتک و طراحی تفصیلی آن توسط شرکت نیپک (NIPEC) انجام شده است. بخشی از این سیستم، داکت بالونی شکل است که علاوه بر انتقال هوای داغ، مقداری از غبار نیز داخل آن ته­ نشین میشود و توسط نقاله پایین سازه به بیرون منتقل میگردد. در این تحلیل غیرخطی، تنش­ های وارد شده به بدنه به ازای بارگزاری­ های مختلف از جمله زلزله، باد و حرارت مورد ارزیابی قرار گرفته و اصلاحات مهمی به ویژه در طراحی تکیهگاههای لغزشی آن انجام شده است.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical، Structural analysis، Nonlinear Contact

تحلیل استاتیک، تحلیل زلزله، تماس غیرخطی، تحلیل سازه بالن داکت

 

تحلیل سازه ای-حرارتی داکت خروجی کوره مس

سازه Gas Duct برای هدایت گازهای داغ با دمای 400 درجه سانتیگراد ساخته شده است. سازه مذکور در شرایط کاری خود علاوه بر حرارت، تحت اثر وزن ذرات چسبیده به دیواره داخلی داکت به مقدار 50 تن و نیروی زلزله قرار دارد. با انجام این تحلیل ها نقاط ضعف سازه شناسایی شدند و اصلاحات مورد نیاز جهت بهینه کردن سازه اعمال شد.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical،  thermal analysis، Structural analysis، Gas Dust

تحلیل حرارتی، تحلیل استاتیک، تحلیل سازه،  تحلیل زلزله

ANSYS Workbench Mechanical،  thermal analysis، Structural analysis، Gas Dust 

 

ANSYS Workbench Mechanical،thermal analysis، Structural analysis، Dust Chamber

تحلیل سازه ای-حرارتی داکت هوای خروجی کوره Dust Chamber

در این تحلیل داکت گاز خروجی کوره به ارتفاع 20متر در دمای 700 درجه سانتی‌گراد مورد ارزیابی قرار گرفته است. با استفاده از توزیع تنش بدست آمده از طریق این تحلیل، ضخامت ورق بدنه و تقویتی های روی آن به گونه ای انتخاب می شوند که وزن کل آن بهینه شود. همچنین محل و نحوه قرارگیری تکیه‌گاه‌ها به نحوی تعیین شده است که انبساط و انقباض سازه، کمترین تنش را ایجاد نماید.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical،thermal analysis، Structural analysis، Dust Chamber

تحلیل حرارتی، تحلیل استاتیک، تحلیل سازه، داست چمبر

 

تحلیل سازه ای-حرارتی غیرخطی برج خنک کن (Cooling Tower Thermo-Elastic Analysis)

برج خنک کن یکی از بخش های سیستم تصفیه گاز خروجی کوره های ذوب مس سرچشمه می باشد که طراحی اولیه آن توسط شرکت Autotec انجام شده است. دمای کاری بالا موجب کاهش استحکام اجزاء و انبساط قابل توجه سازه می گردد که می بایست به دقت مورد تحلیل قرار گیرد. در این پروژه، بدنه برج به ارتفاع حدود 20متر در تحلیل سازه ای-حرارتی غیرخطی، تحت بارهای مختلف از جمله زلزله و باد قرار گرفته و استحکام اجزاء آن مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین محل و زاویه تکیه‌گاه‌های لغزشی سازه، بهبود یافته است. در نهایت با توجه به نتایج بدست آمده اصلاحات موردنیاز در طراحی تفصیلی پیشنهاد شده است.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical ،Thermo-Elastic Analysis، Cooling Tower

تحلیل زلزله، تحلیل سازه‌ای- حرارتی برج خنک‌کننده

ANSYS Workbench Mechanical ،Thermo-Elastic Analysis، Cooling Tower

 

ANSYS Workbench Mechanical، Structural Analysis، Nonlinear Contact، Crane

تحلیل سازه ای-تماسی غیرخطی جرثقیل 20 تنی ( 20t Crane)

استحکام و پایداری جرثقیل، مستلزم تحلیل دقیق تنش اجزاء و اتصالات آن می‌باشد. در این تحلیل قسمت‌های مختلف جرثقیل، در شرایط مختلف بارگذاری مورد ارزیابی قرار گرفته است. به دلیل وجود لقی بین برخی قطعات از جمله بوش‌ها، تنش‌های محل تماس پایه اصلی با استفاده از تحلیل تماس غیرخطی تعیین شده است. در نهایت محل بیشترین تنش تعیین گردیده و روش تقویت آن قسمت پیشنهاد گردیده است.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical، Structural Analysis، Nonlinear Contact، Crane

تحلیل استاتیک، تماس غیرخطی، تحلیل جرثقیل

 

تحلیل سازه Tower Crane

در این تحلیل، جرثقیلی که برای حمل بار و مصالح ساختمانی به کار گرفته می‌شود، مورد بررسی قرار گرفته است. این تحلیل به صورت استاتیک انجام شده و خیز سازه ، تنش اجزاء و نیروی عکس‌العمل تکیه‌گاه بدست آمده است.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical، Structural analysis, Tower Crane,

تحلیل استاتیک، تحلیل سازه جرثقیل برجی

ANSYS Workbench Mechanical، Structural analysis, Tower Crane,  

 

ANSYS Workbench Mechanical، Crane، Transient Analysis، Modal

بررسی ارتعاشات جرثقیل

در این پروژه ارتعاشات ناشی از حرکت، توقف ناگهانی و ... بازوی جرثقیل، مورد بررسی قرار گرفته است.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical، Crane، Transient Analysis، Modal

ارتعاشات آزاد و اجباری جرثقیل

 

تحلیل سازه ای تراورس قلاب جرثقیل

تراورس برای کنترل راستای قطعات در هنگام بلند کردن با جرثقیل از دو نقطه به کار می‌رود. این مجموعه بین قلاب جرثقیل و بار قرار می‌گیرد و بوسیله یک موتور الکتریکی موقعیت بار را نسبت به راستای کابل تغییر می‌دهد تا به صورت افقی قرار گیرد. در این تحلیل برای کنترل افقی بودن بار در هنگام حمل، سازه تراورس توسط نرم‌افزار ANSYS مورد تحلیل قرار گرفته است و تنش های وارده به تراورس در اثر وزن بار مورد بررسی قرار گرفته و نقاط بحرانی جهت بازنگری طراحی بدست آمده‌اند.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical، Structural Analysis، Traverse، Crane

تراورس جرثقیل، نرم‌افزار انسیس

ANSYS Workbench Mechanical، Structural Analysis، Traverse، Crane

 

ANSYS Workbench Mechanical، Structural Analysis، Trailer, lift, Silo

تحلیل سازه­ای بالابر خودروهای سنگین

یکی از روش‌های تخلیه بار دانه‌ای (مانند گندم) از کفی تریلر، زاویه دادن به آن توسط یک بالابر است. در این تحلیل، استحکام بالابر تریلی در سیلوی گندم و جک مربوط، مورد شبیه‌سازی و تحلیل قرار گرفته است.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical، Structural Analysis، Trailer, lift, Silo

تحلیل سازه‌ای بالابر خودرو

 

تحلیل استحکام شاسی و سینماتیک حرکتی (خوش سواری و ...) خودرو

این سازه شاسی یک خودروی طراحی شده جهت ماموریت‌های امدادی می باشد. تنش‌های ایجاد شده در حالت استاتیک و دینامیک شاسی و نیز پارامترهای خوش‌سواری، پایداری، فرمان‌پذیری و ... خودرو در حین حرکت به کمک نرم‌افزار  MSC Adams Car و ANSYS Workbench مورد بررسی قرار گرفته است.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical ،MSC Adams Car, Riding، Chassis Modeling، Transient Analysis

تحلیل سازه‌ای شاسی، تحلیل دینامیک و مودال، سینماتیک خودرو، خوش‌سواری، پایداری، فرمان‌پذیری

ANSYS Workbench Mechanical ،  MSC Adams Car, Riding، Chassis Modeling، Transient Analysis

 

ANSYS Workbench Mechanical، Chassis Modeling، Structural Analysis

تحلیل سازه ای شاسی خودرو

از آنجایی که تکیه گاه اصلی خودرو و قطعات آن، شاسی می باشد، همواره استحکام آن از اهمیت بسزایی برخوردار بوده است. البته علاوه بر استحکام باید وزن آن نیز بهینه باشد. بنابراین تحلیل دقیق شاسی همیشه یکی از مسائل مهم صنعت خودروسازی بوده است. در این تحلیل شاسی یک خودروی سنگین، تحت اثر وزن خودرو و قطعات آن در شرایط مختلف، مورد بررسی قرار گرفته است.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical، Chassis Modeling، Structural Analysis

تحلیل سازه‌ای شاسی، نرم‌افزار انسیس

 

تحلیل سازه ای و کمانش مخزن کامپوزیت به کمک ANSYS Composite Prep Post(ACP)

گسترش استفاده از کامپوزیت‌ها در صنعت، نیاز به تحلیل دقیق آن‌ها را دو چندان کرده است. در این تحلیل، از نرم‌افزار ACP در مرحله پیش‌پردازش برای مدل کردن ضخامت و زاویه لایه‌های کامپوزیت و همچنین در مرحله پس‌پردازش برای بررسی معیار شکست در کامپوزیت استفاده شده است. کمانش مخزن نیز بررسی شده است.

کلمات کلیدی:

Composite Vessel, Linear Buckling, ANSYS Composite Prep Post ANSYS Workbench Mechanical، ACP

کمانش خطی مخزن کامپوزیت، مدل‌سازی کامپوزیت در انسیس

Composite Vessel, Linear Buckling, ANSYS Composite Prep Post ANSYS Workbench Mechanical، ACP

 

Mortar Mixing Tower, Seismic  Loading, Line Body Modeling ،ANSYS Workbench، Mechanical


تحلیل سازه ای و کمانش برج نگهدارنده مخازن اختلاط Drive Mortar Mixing Equipment Tower

این سازه از دو برج تشکیل شده است که مخازن اختلاط ملات را نگه می‌دارد. با توجه به وزن مخازن، تحمل سازه در برابر باد و زلزله بسیار اهمیت دارد. در این تحلیل استحکام سازه مورد بررسی قرار گرفته است. با استفاده از المان‌های تیر علاوه بر کاهش حجم تحلیل، دقت آن نیز حفظ شده است. در نهایت با استفاده از نتایج بدست آمده، محاسبات اولیه سازه مورد بازنگری قرار گرفته است.

کلمات کلیدی:

Mortar Mixing Tower, Seismic  Loading, Line Body Modeling ،ANSYS Workbench، Mechanical

برج اختلاط ملات، بار زلزله و باد، نرم‌افزار انسیس

 

تحلیل استحکام و کمانش ناحیه اتصال پروفیل‌های سیگما

مقاطع سرد به شکل سیگما معمولا به عنوان ریل در سازه های صنعتی مدرن بکار می روند. در مقایسه با مقاطع C و Z ، مقاطع سیگما ثابت کرده اند رفتار بهتری در برابر کمانش دارند. در نتیجه کاربرد آن‌ها بطور مداوم رو به گسترش است. یک رویکرد اقتصادی در طراحی این پروفیل ها روش شبه پلاستیک است. در این پروژه، طی یک تحلیل غیرخطی، رفتار محل اتصال دو تیر با پروفیل نازک و مقطع سیگما در برابر خمش و کمانش مورد بررسی قرار گرفته است و در نهایت، استحکام انواع مختلف اتصال، بررسی شده است.

کلمات کلیدی:

Sigma Sections, ANSYS Workbench Mechanical، Buckling

کمانش غیرخطی تیر با مقطع سیگما

Sigma Sections, ANSYS Workbench Mechanical، Buckling

 

Perforated Pipe, ANSYS Workbench Mechanical ،  Linear Buckling

تحلیل کمانش لوله مشبک Perforated Pipe

عبور جریان نفت خام از صافی استوانه‌ای منجر به اعمال فشار خارجی به آن می‌گردد. در بعضی از موارد، این امر منجر به کمانش صافی می‌گردد. در این پروژه لوله مشبک مورد استفاده در صافی سیستم انتقال نفت، تحت بار ناشی از عبور سیال، مورد تحلیل کمانش قرار گرفته است. با استفاده از نتایج اولیه، سازه به نحوی تقویت شده که علاوه بر افزایش استحکام، مانع از عبور جریان نفت نگردد.

کلمات کلیدی:

Perforated Pipe, ANSYS Workbench Mechanical ،  Linear Buckling

تحلیل کمانش خطی، لوله مشبک، صافی نفت

 


 

تحلیل ارتعاشات، کمانش و تلاطم در مخازن نفتی و بررسی تاثیر جداساز لرزه ای

مخازن نفتی حاوی سیال رفتار پیچیده‌ای در مقابل زمین‌لرزه دارند. تلاطم سطحی و ضربات سیال به بدنه، ممکن است منجر به کمانش مخزن و فرو شکست آن شود. یکی از روش‌های کنترل رفتار لرزه‌ای این مخازن، استفاده از جداسازهای لرزه‌ای است که مانند فنر و میراگری بین مخزن و پی قرار می‌گیرند.

در این تحلیل، یک مخزن نفتی شبیه‌سازی شده و تحت بار زلزله مورد تحلیل قرار گرفته است. سپس تغییر رفتار مخزن در اثر اعمال جداساز لرزه‌ای بررسی شده است. نتایج نشان‌دهنده افزایش ارتفاع تلاطم سیال و کاهش تنش‌های ایجاد شده در مخزن می‌باشد.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical، Storage Tank, Seismic Isolator, FSI، Sloshing, Buckling

مخازن نفتی، کمانش، تلاطم سیال، اندرکنش سازه و سیال، جداساز لرزه‌ای

ANSYS Workbench Mechanical، Storage Tank, Seismic Isolator, FSI، Sloshing, Buckling

 

ANSYS Workbench Mechanical, Buckling, ANSYS ACP

کمانش پوسته مخروط ناقص

در این تحلیل، سازه‌ای مخروطی شکل از جنس کامپوزیت که متشکل از لایه‌های کربن-اپوکسی با هسته مرکزی از جنس PVC می‌باشد و تحت بارگذاری‌های مختلف قرار دارد، مورد تحلیل کمانش قرار گرفته است..

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical, Buckling, ANSYS ACP

تحلیل کمانش، پوسته مخروطی کامپوزیتی

 

بررسی اثر اصطکاک سطوح تماس بر میزان اتلاف گشتاور در چرخ‌دنده‌ها

چرخ‌دنده‌های ساده برای انتقال حرکت از یک میل محور به میل محور موازی با آن بکار می‌روند و دنده‌های آن‌ها با محورشان موازی است. در این پروژه اتلاف انتقال گشتاور ناشی از اصطکاک بین سطوح دنده‌های در حال تماس دو چرخ‌دنده ساده یا صاف(Spur Gear) که مشخصات فیزیکی مشابه دارند، مورد بررسی قرار گرفته است.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical, Spur Gear Power Loss, Tooth Friction

تحلیل چرخدنده ساده، اتلاف گشتاور، اصطکاک دندانه‌های چرخدنده

ANSYS Workbench Mechanical, Spur Gear Power Loss, Tooth Friction

 

Motorcycle Hub, Wheel Modeling, ANSYS Workbench Mechanical، Structural Analysis

تحلیل سازه ای توپی چرخ موتورسیکلت

توپی چرخ موتورسیکلت یکی از قطعات مهم موتورسیکلت می باشد که وظیفه انتقال گشتاور از موتور به چرخ و همچنین انتقال نیروهای بدنه به پره‌ها را بر عهده دارد. در این تحلیل، یک نمونه توپی، تحت بار گشتاور پیچشی و ... مورد تحلیل قرار گرفته است و نقاط بحرانی تنش جهت بهینه‌سازی طراحی بدست آمده است.

کلمات کلیدی:

Motorcycle Hub, Wheel Modeling, ANSYS Workbench Mechanical، Structural Analysis

توپی موتورسیکلت، تحلیل سازه‌ای

 

تحلیل دینامیک غیرخطی بلبرینگ Ball Bearing

در این تحلیل تنش وارد به بلبرینگ تحت دوران رینگ داخلی بررسی شده است. در شبیه‌سازی این مدل از تماس غیرخطی بین ساچمه ها و رینگ داخلی و رینگ بیرونی استفاده شده است. با استفاده از این تحلیل می توان تغییر شکل رینگ ها را تحت تلورانس های مختلف جازنی پیش‌ بینی نمود و همچنین اثر تغییر سرعت دوران بر تنش‌های ایجاد شده را بررسی کرد..

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical ، Transient Analysis، Nonlinear Contact، Ball Bearing

تحلیل دینامیک غیر خطی، تماس غیر خطی، بلبرینگ

ANSYS Workbench Mechanical ، Transient Analysis، Nonlinear Contact، Ball Bearing

 

Flat Belt, Vibration Analysis, Modal Analysis ,ANSYS Workbench Mechanical

تحلیل ارتعاشی و سازه ای تسمه انتقال قدرت Power Transmission Flat Belt Vibration

یکی از پرکاربردترین روش‌های انتقال قدرت در صنعت استفاده از تسمه و پولی است. تسمه، برای کارکرد بهینه باید به خوبی کشیده شود که هم روی پولی سر نخورد و هم از ارتعاشات (شلاق زدن) آن جلوگیری شود. در این تحلیل با شبیه‌سازی شرایط واقعی کارکرد تسمه، ارتعاشات آن با اعمال شرایط پیش‌تنیدگی و نیز فنریت تکیه‌گاه پولی، مورد بررسی قرار گرفته است. در نهایت نتایج تحلیل با نتایج تحلیل تئوری مقالات معتبر در این زمینه مقایسه شده است.

کلمات کلیدی:

Flat Belt, Vibration Analysis, Modal Analysis ,ANSYS Workbench Mechanical

تحلیل مودال، تحلیل تسمه-پولی

 

تحلیل ارتعاشات آزاد و اجباری میز فرزکاری CNC

با توجه به اینکه مهم‌ترین علت استفاده از ماشین‌های CNC (Computer Numerical Control) عملکرد دقیق آن می باشد، جلوگیری از ارتعاشات بدنه آن و ابزار تأثیر بسزایی در عملکرد آن خواهد داشت. یکی از عوامل عدم دقت در هنگام عملکرد این ماشین آلات، ارتعاشات ناشی از تماس ابزار با قطعه کاری می‌باشد. در این تحلیل فرکانس های طبیعی سازه و ارتعاشات آن تحت نیروهای ابزار مورد تحلیل قرار گرفته است. همچنین اثر طراحی های مختلف بدنه و کلگی در ارتعاشات سیستم مورد بررسی قرار گرفته است تا طرح بهینه بدست آید.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical،Modal Analysis ، CNC Frame، Harmonic Analysis

تحلیل مودال، تحلیل هارمونیک، تحلیل دستگاه CNC

ANSYS Workbench Mechanical،Modal Analysis ، CNC Frame، Harmonic Analysis

 

ANSYS Workbench Mechanical، Modal Analysis, Transient Structural Analysis

تحلیل ارتعاشی شفت دوار تحت نیروهای خارج از مرکز

عامل اصلی ارتعاشات ماشین آلات دوار، شفت می‌باشد. به دلیل تلرانس‌های ساخت، لقی بیرینگ و مسائل دیگر، بوجود آمدن نیروهای خارج از مرکز در اثر ناهم محوری و جرم خارج از مرکز بسیار رایج است. اما اگر مقدار این نیروهای خارج از مرکز از حد مجاز بیشتر باشد، باعث بوجود آمدن ارتعاشات شدید در سیستم دورانی می شود. در این پروژه، با تعریف شرایط مختلف ناهم‌محوری، نامیزانی و... ، فرکانس و دامنه ارتعاشات سیستم مورد بررسی قرار گرفته است.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical، Modal Analysis, Transient Structural Analysis

تحلیل ارتعاشات آزاد و اجباری، شفت دوار، تحلیل مودال، تحلیل دینامیک گذرا

 

تحليل رشد ترک سد تحت اثر زمين‌لرزه

در این تحلیل اثر وجود ترک در پایه سد در هنگام زلزله و نحوه رشد آن، با در نظر گرفتن تلاطم دریاچه مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین اثر نفوذ آب به درون ترک و محبوس شدن آن مورد تحلیل قرار گرفته است.

کلمات کلیدی:

Dam, Base Crack، Seismic Loading, Mechanical APDL

سد، زلزله، تلاطم، رشد ترک پایه، نرم‌افزار انسیس

Dam, Base Crack، Seismic Loading, Mechanical APDL

 

ANSYS Workbench Mechanical، ، Transient Analysis, Composite modeling ، Charpy Impact Test

تحلیل انرژی شکست  نمونه کامپوزیت ساندویچ پنل در تست ضربه Charpy Impact Test

امروزه جهت کاهش هزینه های تولید و در ضمن سبک سازی قطعات، استفاده از کامپوزیت‌ها رو به گسترش است. ساندویچ پنل‌ها نیز با ساختار نسبتا ساده، مقاومت قابل توجهی در مقابل بارگذاری‌های خمشی و ... دارند. برای تعیین انرژی شکست مواد از آزمون ضربه چارپی استفاده می‌شود. در این تحلیل، آزمون ضربه چارپی در نرم‌افزار مدل‌سازی شده و انرژی شکست کامپوزیت متشکل از لایه‌های کربن-اپوکسی  هسته مرکزی فوم تحت بار ضربه بررسی شده است. همچنین نتایج شبیه‌سازی با نتایج آزمون عملی مقایسه شده است.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical، ، Transient Analysis, Composite modeling ، Charpy Impact Test

مدل‌سازی آزمون ضربه چارپی، کامپوزیت، ساندویچ پنل

 

تحلیل سازه ای و ارتعاشی برج 45 متری پتروشیمی

این سازه تحت بارگذاری باد و زلزله مورد تحلیل قرار گرفته است. بارگذاری مورد نظر مطابق آیین نامه 2800 ایران تعیین شده است. مقاومت و پایداری برج برای نصب تجهیزات و تعمیرات برج‌های پتروشیمی، نیروی زلزله، باد و کمانش مورد بررسی قرار گرفت. این تحلیل‌ها در قالب تحلیل‌هایResponse-Spectrum ،Modal ،Static Structural و Linear Buckling انجام گرفت. همچنین اعضایی از سازه که تحت فشار قرار می¬گیرند، مورد تحلیل کمانش قرار گرفته‌اند. اتصالات و نقاط بحرانی نیز با استفاده از تکنیک Sub-Modeling بطور جزئی تر تحلیل شده‌اند. در نهایت سازه بهینه‌سازی شده و کاهش عمده‌ای در وزن آن ایجاد شد.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical، Tower, Sub-Modeling, Seismic Loading, Modal Analysis، Response Spectrum ، Linear Buckling

تحلیل سازه‌ای برج، تحلیل زلزله، باد، کمانش، بهینه سازی، نرم‌افزار انسیس

ANSYS Workbench Mechanical، Tower, Sub-Modeling, Seismic Loading, Modal Analysis، Response Spectrum ، Linear Buckling

 

ANSYS Workbench Mechanical, Buckling, BRB

تحلیل بادبند مقاوم در برابر کمانش

در این پروژه، رفتار BRB در مقابل بارهای متناوب مانند زلزله مورد بررسی قرار گرفته است. سازه BRB از یک هسته فولادی که اطراف آن با بتن پوشانده شده است، تشکیل شده است. ساختار این نوع باربند باعث می‌شود که در هنگام فشار سازه دچار کمانش نشود.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical, Buckling, BRB

تحلیل کمانش، بادبندهای مقاوم در برابر کمانش

 

تحلیل استحکام دیواره بتنی مسلح شده با لایه های پلیمر تقویت شده Fiber Reinforced Polymer (FRP)

در سال‌های اخیر، ورق‌های FRP (پلیمر تقویت شده با الیاف) به سبب نسبت مقاومت به وزن بالا، مقاومت در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی، مقاومت در برابر خستگی ناشی از بارگذاری و همچنین نصب سریع جهت امر بهسازی و ترمیم سازه‌ها به ویژه سازه‌های بتنی به شدت مورد توجه قرار گرفته‌اند. در این تحلیل تاثیر تقویت دیواره‌های بتنی و آجری با لایه‌های پلیمری FRP مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین شکست دیواره و رشد ترک به صورت Smeared Crack بررسی شده است.

کلمات کلیدی:

Mechanical APDL، Fiber Reinforced Polymer (FRP)، Concrete Fracture, Smeared Crack

دیوار بتنی تقویت شده با لایه‌های فیبری پلیمری، تحلیل شکست

Mechanical APDL، Fiber Reinforced Polymer (FRP)، Concrete Fracture, Smeared Crack

 

ANSYS Workbench Mechanical ،  Structural Analysis

تحلیل سازه ای غیرخطی سازه حمل مکانیزه بار

در این تحلیل، استحکام سازه فلزی حمل مکانیزه بار تحت وزن خود و بار در شرایط مختلف عملکرد، مورد بررسی قرار گرفته است.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical ،  Structural Analysis

تحلیل سازه حمل مکانیزه بار، تحلیل فریم فلزی تحت اثر وزن

 

تحلیل سازه ای چارچوبه کانتینر حمل بار

کانتینر حمل بار تحت بارگذاری‌های متنوعی در هنگام حمل با جرثقیل، خودرو و... قرار می‌گیرد و می‌بایست برای تحمل شرایط گوناگون، استحکام کافی داشته باشد. در این تحلیل، چارچوبه کانتینر در شرایط مختلف حمل قرار گرفته و تنش و جابجایی نقاط مختلف آن بدست آمده است.

کلمات کلیدی:

Container, ANSYS Workbench،Mechanical، Structural Analysis

تحلیل سازه‌ای کانتینر، نرم‌افزار انسیس

Container, ANSYS Workbench،Mechanical، Structural Analysis

 


 

Car Hinge, ANSYS Workbench Mechanical، Structural Analysis

تحلیل سازه ای لولای درب خودرو

طراحی نامناسب لولای خودرو منجر به ساییدگی یا لهیدگی اجزا آن در حین کارکرد، افتادگی درب خودرو و ایجاد مشکلاتی در بسته شدن آن می‌شود. لذا می‌بایست استحکام اجزا به دقت بررسی شده و در نهایت آزمون تکرار باز و بست شدن آن انجام گیرد. در این پروژه استحکام سازه‌ای و خیز چند نمونه لولای درب خودرو و همچنین لهیدگی بوش به کار رفته در این نمونه‌ها مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. در نهایت با مشخص شدن وضعیت این اجزا اصلاحاتی برای بهینه‌سازی نمونه‌ها انجام شد.

کلمات کلیدی:

Car Hinge, ANSYS Workbench Mechanical، Structural Analysis

تحلیل سازه‌ای، لولای درب، خودرو، نرم‌افزار انسیس

 

تحلیل دینامیک ضربه سپر خودرو  Automotive Bumpers

در این تحلیل سپر خودرو با جنس کامپوزیت، در اثر برخورد با یک دیوار مورد تحلیل قرار گرفته است. با استفاده از این تحلیل علاوه بر تعیین تغییر شکل سپر تحت ضربه ناگهانی، تنش در نقاط مختلف بدست آمده و می توان بر اساس آن طراحی را بهینه نمود.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical ، Transient Analysis، Automotive Bumper

تحلیل دینامیک، تحلیل برخورد سپر خودرو

ANSYS Workbench Mechanical ، Transient Analysis، Automotive Bumper

 

 Mechanical APDL، Spherical Vessel، seismic force،

تحلیل سازه ای مخزن کروی (Spherical Vessel)

مخازن کروی کاربرد زیادی در صنایع مختلف، به ویژه پتروشیمی دارند و بدلیل شکل کروی می‌توانند فشارهای بالایی را تحمل کنند. در این تحلیل، یک مخزن کروی تحت فشار داخلی، وزن، باد و زلزله مورد بررسی قرار گرفته است.

کلمات کلیدی:

Mechanical APDL، Spherical Vessel، seismic force

تحلیل سازه‌ای مخزن کروی، مخزن تحت فشار داخلی، باد و زلزله

 

مدل سازی مخزن FGM  ـ Functionally Graded Material

مواد FGM یا مواد تابعی، ترکیبی متشکل از دو و یا چند ماده می‌باشند که به واسطه تغییر تدریجی ترکیبات آن‌ها در یک راستای مشخص، رفتار مکانیکی ویژه‌ای دارند. در این پروژه مقاومت مخزنی که برای ساخت آن از تکنولوژی FGM استفاده شده است، تحت اثر فشار داخلی بررسی شده است.

کلمات کلیدی:

Mechanical APDL، Functionally Graded Material، FGM

تحلیل سازه ای مخزن متشکل از مواد تابعی

Mechanical APDL، Functionally Graded Material، FGM

 

Mechanical APDL، Roller Compacted Concrete (RCC)، Dam، Crack Modeling

تحليل گرمایی سدهای بتنی غلتکی (Roller Compacted Concrete (RCC))

حرارت ایجاد شده در اثر فرآیندهای شیمیایی در هنگام سفت شدن بتن، ممکن است منجر به ایجاد ترک در بدنه سد گردد. لذا تحلیل حرارتی سد در حین ساخت، اهمیت بسزایی دارد.

در این پروژه، تنش‌های گرمایی ایجاد شده در بدنه سد، در حین ساخت، توسط نرم‌افزار ANSYS مورد تحلیل قرار گرفته است. از نتایج بدست آمده برای برآورد حداکثر سرعت بتن‌ریزی برای جلوگیری از ایجاد ترک در دیواره سد مورد استفاده قرار می­گیرد.

کلمات کلیدی:

Mechanical APDL، Roller Compacted Concrete (RCC)، Dam، Crack Modeling

تحلیل سرعت بتن‌ریزی در سد، ترک در دیواره سد

 

تحلیل اندرکنش شمع و خاک در سازه‌ها

در این پروژه، نمونه‌هایی از پی عمیق با در نظر گرفتن مشخصات هندسی شمع، نوع خاک اطراف، میزان تراکم خاک، تراز سطح آب زیرزمینی، لایه‌بندی خاک و مشخصات مرزهای مدل، در محیط نرم‌افزار ANSYS شبیه‌سازی شده و مورد تحلیل قرار گرفته است. مدل‌سازی خواص خاک با استفاده از تئوری Drucker Prager انجام شده است و مرزهای بی‌نهایت، معادل‌سازی شده‌اند.

کلمات کلیدی:

Mechanical APDL، Pile-Soil، Drucker-Prager

اندركنش خاک-سازه، شمع، نرم‌افزار انسیس

Mechanical APDL، Pile-Soil، Drucker-Prager اندركنش خاک-سازه، شمع، نرم‌افزار انسیس

 

orkbench،Mechanical APDL، Composite، Layerwise Theory، Classical Laminate Plate Theory  (CLPT)  تحلیل مخزن، مقایسه تئوری‌های تنش برشی

شبیه‌سازی و ارزیابی تئوری‌های توزیع تنش یک قطاع کامپوزیت (Composite Laminate Stress Analysis)

تاکنون نظریه‌های مختلفی برای تخمین تنش برشی در امتداد ضخامت پوسته‌های کامپوزیت ارائه شده است. در پوسته‌های استوانه ای، در صورتی که ضخامت استوانه نسبت به شعاع آن اندک باشد، روابط ساده تئوری به خوبی توزیع تنش را پیش‌بینی می‌کند. ولی با افزایش ضخامت، تئوری‌های پیچیده‌تری ارائه شده است. با استفاده از نرم‌افزار ANSYS و روش اجزاء محدود می‌توان دقت توزیع تنش را تا حد مطلوبی افزایش داد و دقت تئوری‌های ارائه شده را بررسی کرد.  در این پروژه کامپوزیت شبیه‌سازی شده و توزیع تنش برشی و عمودی در نقاط مختلف ضخامت بدست آمده و نتایج با روابط تئوری مورد مقایسه قرار گرفته است. نتایج نشان‌دهنده انطباق تئوری Layerwise Laminate (مطابق مقاله مرجع) با تحلیل المان محدود است.

کلمات کلیدی:


ANSYS Workbench،Mechanical APDL، Composite، Layerwise Theory، Classical Laminate Plate Theory  (CLPT)

تحلیل مخزن، مقایسه تئوری‌های تنش برشی

 

تحلیل ديوارهاي سبك فولادي سرد نورد شده تحت بارهاي جانبي

مقاطع سبك فولادي سرد نورد شده، LSF، به علت داشتن مزايايي نظير وزن سبك، سهولت ساخت و نصب،كاهش زمان و هزينه مونتاژ، بسيار مورد توجه قرار دارند. در این پروژه به مدل‌سازي اجزاي محدود و تحليل غيرخطي ديوارهاي LSF داراي مهاربند ضربدري تسمه‌اي در نرم‌افزار ANSYS، تحت اثر بار جانبي يكنواخت و متناوب پرداخته شده است و در نهایت رفتار هیسترزیس آن بدست آمده است.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical، LSF،  Hysteresis Loop

مقاطع فولادي سرد نورد شده، مهاربند تسمه‌اي قطري، بارگذاري سيكليك و يكنواخت

ANSYS Workbench Mechanical، LSF،  Hysteresis Loop مقاطع فولادي سرد نورد شده، مهاربند تسمه‌اي قطري، بارگذاري سيكليك و يكنواخت

 

Fixture، Structural Analysis, ANSYS Workbench Mechanical تحلیل سازه‌ای فیکسچر

فیکسچر ویژه جوشکاری ورق

جوشکاری ورق‌ها یکی از فرآیندهای رایج در صنعت مونتاژ می‌باشد. در این صنایع برای افزایش سرعت و کیفیت فرآیند جوشکاری معمولا از فیکسچر (fixture) استفاده می‌شود. در این پروژه یک نمونه فیکسچر که در فرآیند جوشکاری ورق به کار گرفته می‌شود مورد تحلیل قرار گرفته است.

کلمات کلیدی:

، Fixture، Structural Analysis, ANSYS Workbench Mechanical

تحلیل سازه‌ای فیکسچر

 

طراحی و تحليل مخزن مخروطی دوجداره پرفشار (تا bar 15000) جهت اكستروژن هيدرواستاتيك با استفاده از Autofrettage

در اكستروژن هیدرواستاتیك به جای اعمال فشار مستقیم به قطعه كاری، اعمال مایع بسیار پرفشار در اطراف قطعه كاری موجب رانش آن از میان قالب و شكل‌دهی آن می‌شود. این روش مزایای زیادی از جمله افزایش شكل‌پذیری قطعه، امكان دستیابی به نسبت‌های اكستروژن بالا، كاهش عیوب سطحی محصول، یكنواختی دانه‌بندی، عدم امكان كمانش قطعه و... دارد. مهمترین گلوگاه این تكنولوژی، مطابق گزارش‌های موجود، طراحی محفظه پرفشار است.

در این پروژه، محفظه‌ بسیار پرفشار(تا 15000 بار) جهت استفاده در دستگاه اكستروژن هیدرواستاتیك طراحی و تحلیل شده و نتایج روش عددی با روش تحلیلی مورد مقایسه قرار گرفته است. پارامترهای موثر در طراحی این گونه محفظه‌ها نیز برای دستیابی به طرح بهینه تحلیل شده است.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical، Hydrostatic Extrusion, Conical multilayered vessel

مخزن پرفشار، مخزن دولایه مخروطی، اکستروژن هیدرواستاتیک

ANSYS Workbench Mechanical، Hydrostatic Extrusion, Conical multilayered vessel مخزن پرفشار، مخزن دولایه مخروطی، اکستروژن هیدرواستاتیک

 

ANSYS Workbench، Mechanical، Nafyon layers, Fuel-Cell Modeling پیل سوختی، لایه‌های نافیون

تحلیل سازه ای غیرخطی پیل سوختی غشا پلیمری (Fuel-Cell Nafyon Membranes)

پیل سوختی یک مبدل انرژی شیمیایی به الکتریکی است. در پیل‌های سوختی هر سلول از آند، کاتد و الکترولیت تشکیل شده است. غشای پلیمری نافیون جزو اولین دسته از پلیمرهای مصنوعی با خاصیت یونی است. نافیون بخاطر خواص پایدار مکانیکی و حرارتی به عنوان رسانای پروتون بسیار جلب توجه کرده است. اعمال تنش یکنواخت بر روی لایه‌های نافیون بر عملکرد آن تاثیر مستقیم دارد.

در این پروژه لایه‌های نافیون قرار گرفته در میان ورق‌های آلومینیوم مورد بررسی قرار گرفته و توزیع فشار آن بدست آمده است.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench، Mechanical، Nafyon layers, Fuel-Cell Modeling

پیل سوختی، لایه‌های نافیون

 

تحليل كمانش خطی و غیرخطی سازه‌های فضايی پوسته‌ای (Roof Shell)

در این پروژه سازه‌های پوسته‌ای ویژه‌ای به نام Roof Shell که در آن از اتصال بلوک‌های کوچک برای ایجاد یک سقف پوسته‌ای استفاده می‌شود، مورد تحلیل قرار گرفته است. هدف، تعیین بیشینه دهانه قابل دستیابی با توجه به تحلیل تنش سازه¬ای، تحلیل کمانش خطی و غیرخطی می‌باشد. اشکال متنوعی برای پوسته (استوانه، سهموی، شیروانی و...) مورد تحلیل قرار گرفته و دهانه بیشینه برای هر شکل بدست آمده است.

کلمات کلیدی:

Mechanical APDL، Roof Shell ، Modular Space Shells، Nonlinear and Linear Buckling

پوسته فضایی، کمانش پوش، کمانش خطی و غیرخطی

Mechanical APDL، Roof Shell ، Modular Space Shells، Nonlinear and Linear Buckling پوسته فضایی، کمانش پوش، کمانش خطی و غیرخطی

 

Elevator، Passenger lifts، Vibration Control for Elevators اجزا تشکیل‌دهنده آسانسور، منابع ارتعاشات و نویز در آسانسور، نحوه کنترل ارتعاشات آسانسور، سیستم‌های دمپینگ آسانسور

بررسی منابع ارتعاشات در آسانسور (Elevator)

آسانسور یکی از بخش های مهم ساختمان در تأمین آسایش و ایمنی افراد است و به همین دلیل مشمول استاندارد اجباری نیز می باشد. یکی از مسائل مهم آسانسور ارتعاشات کابین است که منابع ارتعاشی آن مورد بررسی قرار گرفته است.

کلمات کلیدی:

Elevator، Passenger lifts، Vibration Control for Elevators

اجزا تشکیل‌دهنده آسانسور، منابع ارتعاشات و نویز در آسانسور، نحوه کنترل ارتعاشات آسانسور، سیستم‌های دمپینگ آسانسور

 

شناسایی و موقعیت‌یابی عیب تورق در کامپوزیت و تحلیل موجک شکل مدهای مودال

در این تحلیل، ابتدا عیب تورق در نرم‌افزار انسیس مدل‌سازی و تحلیل شد و در ادامه از شکل مد به عنوان سیگنال در نرم‌افزار متلب تبدیل موجک گرفته شد.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical, Modal Analysis, Composite

آنالیز مودال، عیب تورق در کامپوزیت، تبدیل موجک

ANSYS Workbench Mechanical, Modal Analysis, Composite, آنالیز مودال، عیب تورق در کامپوزیت، تبدیل موجک

 

MSG3, Life Extension, Crack modeling, Mechanical APDL، MATLAB، Boeing airplane تمدید عمر، رشد ترک، متلب، انسیس، هواپیمای بویینگ

تحلیل رشد ترک در بدنه هواپیمای بویینگ و پیاده سازی الگوریتم MSG3 برای تمدید عمر کارکرد

برای طراحی قطعات صنعتی از معیارهای مختلفی استفاده می‌شود. در گذشته بیشتر از طراحی با عمر نامحدود استفاده می شد اما اخیرا با توسعه روش‌های تحلیل استحکام، می‌توان عمر یک قطعه را پیش‌بینی نمود و پس از پایان عمر پیش‌بینی شده، با بررسی شرایطی مانند رشد ترک و ...، عمر آن را تمدید کرد. این روش برای قطعات بدنه هواپیما که علیرغم امنیت بالا، می بایست سبک باشند بسیار مناسب است.

هدف از این تحلیل، بررسی میزان رشد یک ترک در محل و راستایی مشخص در یک تقویت‌کننده‌ محیطی بدنه یک هواپیمای جت پهن‌پیکر، تحت طیف بارگذاری مشخص است. بارگذاری مورد نظر شامل طیفی از ارتعاشات اعمالی به هواپیما در شرایط مختلف Taxi، Take off و... می‌باشد. نتایج نشان‌دهنده استحکام کافی قطعه و ضریب اطمینان بالای طراحی اولیه آن بوده است. با استفاده از نتایج بدست آمده، عمر باقی‌مانده قطعه برآورد گردید.

کلمات کلیدی:

MSG3, Life Extension, Crack modeling, Mechanical APDL، MATLAB، Boeing airplane

تمدید عمر، رشد ترک، متلب، انسیس، هواپیمای بویینگ

 

تحلیل استحکام اتصالات لوله‌ها با رویکرد زیر مدل Sub modeling

با استفاده از رویکرد زیر مدل (Submodeling) در نرم‌افزار ANSYS، می‌توان کل سازه را با حجم تحلیل و زمان کمتر شبیه‌سازی نمود و سپس نواحی بحرانی را با جزئیات و دقت بیشتر مورد تحلیل و بررسی قرار داد. در این تحلیل جزئیات جوشکاری اتصال بین لوله‌ها مورد بررسی قرار گرفته است.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical، Sub modeling، Tube T-joint، Welding

تحلیل زیر مدل، جوش لوله، اتصال T شکل

ANSYS Workbench Mechanical، Sub modeling، Tube T-joint، Welding تحلیل زیر مدل، جوش لوله، اتصال T شکل

 

طراحی و بهینه‌سازی واشر آب‌بند ضدزلزله لوله‌های چدنی

در این پروژه واشر آب‌بند لوله‌های چدنی ضدزلزله انتقال آب طراحی شده و مورد تحلیل و بهینه‌سازی قرار گرفته است. با توجه به پیچیدگی‌ طراحی این گونه واشرها و نبود نمونه اولیه، از قابلیت‌های نرم‌افزار ANSYS برای پیش‌بینی رفتار واشر در حین جازنی و پس از اعمال فشار سیال و بهینه‌سازی آن برای دستیابی به آب‌بندی استفاده شده است. طرح موردنظر، ساخته شده، آزمون‌های لازم را گذرانده و در نمایشگاه صنعت آّب (مهرماه 1395) رونمایی شده است.

کلمات کلیدی:

 

تحلیل تنش رزوه‌های پیچ

توزیع تنش در پیچ‌های معمولی، روی چند رزوه اول پیچ متمرکز می‌باشد که با ایجاد سوراخ‌ داخلی، توزیع تنش در رزوه‌های پیچ به صورت یکنواخت‌تر می‌شود که باعث کاهش تنش بیشینه در آن‌ها می‌شود. هدف از این پروژه، تحلیل تنش در محل رزوه‌های پیچ و ایجاد سوراخ‌هایی در داخل پیچ به منظور افزایش عمر خستگی پیچ می‌باشد.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical, Static Analysis, Bolt, Thread

تحلیل استاتیک، توزیع تنش در رزوه‌های پیچ

ANSYS Workbench Mechanical, Static Analysis, Bolt, Thread تحلیل استاتیک، توزیع تنش در رزوه‌های پیچ

 

ANSYS Workbench Mechanical, Soil Structure Interaction, Classic Drucker-Prager, Extended Drucker-Prager (EDP) اندرکنش خاک و سازه، مدل دراکر پراگر

شبیه سازی اندرکنش شمع و خاک

در این پروژه جازنی شمع درون خاک و همچنین اعمال نیرو  به شمع بعد از جازنی تحلیل شده و نتایج تحلیل‌های عددی با نتایج آزمایشگاهی مورد مقایسه قرار گرفته است. همچنین برای مدل‌سازی رفتار خاک از دو مدل Classic Drucker-Prager و Extended Drucker-Prager (EDP) استفاده شد و نقاط ضعف و قوت هر مدل ماده مورد بررسی قرار گرفت. نتایج تحلیل‌ها نشان‌دهنده این امر بود که مدل EDP برای مواردی که مقدار کرنش زیاد است (مانند جازنی) رفتار همگرایی بهتری از خود نشان می‌دهد.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical, Soil Structure Interaction, Classic Drucker-Prager, Extended Drucker-Prager (EDP)

اندرکنش خاک و سازه، مدل دراکر پراگر

 

تحلیل خزش نمونه کامپوزیت

در این پروژه، نمونه کامپوزيتي در محیط نرم افزار ANSYS شبیه‌سازی شده و رفتار خزشی آن تحت شرایط مفروض مورد تحلیل قرار می‌گیرد. مدل خزش مورد استفاده مدل Norton بوده است.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical, ANSYS ACP, Creep, Norton

تحلیل استاتیک، خزش، کامپوزیت

ANSYS Workbench Mechanical, ANSYS ACP, Creep, Norton تحلیل استاتیک، خزش، کامپوزیت

 

ANSYS Workbench Mechanical, Vibration Analysis, Crack Detection, Vessel تحلیل ارتعاشی، تشخیص ترک، مخزن تحت فشار،

تحلیل مودال مخزن ترک دار

یکی از روش‌های تشخیص عیوب در مخازن مثل وجود ترک، انجام آنالیز ارتعاشی توسط تحلیل سیگنال‌های ارتعاشی ایجاد شده در اثر ضربه یا تحریک می‌باشد. در این پروژه، اثر وجود و یا عدم وجود ترک بر رفتار ارتعاشی یک نمونه مخزن تحت فشار به منظور تشخیص محل ترک مورد بررسی قرار گرفته است.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical, Vibration Analysis, Crack Detection, Vessel

تحلیل ارتعاشی، تشخیص ترک، مخزن تحت فشار،

 

تحلیل کمانش لوله

در این پروژه، اثر تقویتی‌های حلقوی نصب شده روی دیواره بیرونی لوله بر رفتار کمانشی مجموعه مورد بررسی قرار گرفته است. با توجه به اینکه این تقویتی‌ها با لوله تماس اصطکاکی دارند، در حین کمانش قابلیت جمع شدن دارند و با افزایش سختی لوله موجب افزایش تحمل بار نیز می‌شوند.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical, Buckling,

تحلیل کمانش

ANSYS Workbench Mechanical, Buckling, تحلیل کمانش

 

ANSYS Workbench Mechanical, Static Structural, Submarine Pipeline تحلیل استاتیک، تحلیل لوله های انتقال نفت

تحلیل سازه‌ای لوله نفتی قرار گرفته بر بستر خاک

در این تحلیل اثر سختی فوندانسیون بر روی لوله‌های نفتی نصب شده بر بستر دریا مورد بررسی قرار گرفته است. در بخش‌هایی از این لوله‌ها، شن زیر آن‌ها به دلیل وجود جریان‌های آب، شسته شده و لوله در آن بخش‌ها به‌صورت معلق می‌ماند. این قسمت ها دارای رفتار ارتعاشی بحرانی به دلیل وجود جریان‌های آب می‌باشند. در این تحلیل، قسمتی از لوله معلق بوده و قسمتی نیز روی بستر دریا قرار دارد که برای شبیه‌سازی اثر بستر دریا از فنرهای غیر‌خطی به صورت افقی و عمودی استفاده شده است.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical, Static Structural, Submarine Pipeline

تحلیل استاتیک، تحلیل لوله های انتقال نفت

 

شبیه‌سازی و تحلیل سازه مخزن کامپوزیت

این مخزن دارای شش قطعه بوده که شامل کفی مخزن، طوقه فوقانی، و چهار دیواره جانبی است و دیواره‌ها توسط اتصال پرچ به کفی مخزن و طوقه متصل شده و با یکدیگر به صورت کشویی ارتباط دارند. وضعیت استحکام سازه و تغییرشکل آن حین اعمال وزن سازه، بار درون آن و بار ضربه مورد تحلیل قرار گرفته است.

 

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical, ANSYS ACP

تحلیل استاتیک، مخزن کامپوزیت

ANSYS Workbench Mechanical, ANSYS ACP تحلیل استاتیک، مخزن کامپوزیت

 

ANSYS Workbench Mechanical, Modal Analysis, Electric Motor, Vibration Analysis آنالیز مودال، موتور الکتریکی، عیب‌یابی ارتعاشات

تحلیل مودال موتور الکتریکی

موتورهای الکتریکی کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارند. در این پروژه، با انجام آنالیز مودال، فرکانس‌ها و شکل مدهای طبیعی یک نمونه موتور الکتریکی که روی یک فیکسچر قرار دارد، به منظور بررسی و عیب‌یابی ارتعاشات ناخواسته سیستم بدست آمده است.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical, Modal Analysis, Electric Motor, Vibration Analysis

آنالیز مودال، موتور الکتریکی، عیب‌یابی ارتعاشات

 

شبیه‌سازی فرآیند ساخت لوله‌های صنعتی سایز 24 اینچ  به روش UOE و شبیه‌ سازی فرآیند‌های جوشکاری و کاهش تنش‌ های پسماند فرم‌دهی و جوشکاری

در این پروژه، با استفاده از شبیه‌سازی در نرم‌افزار ANSYS Autodyn عوامل موثر بر ساخت و فرمینگ لوله‌های گاز با قطر 24 اینچ بررسی شده و با استفاده از روش‌های پارامتری مقدار نیروی بهینه برای وارد شدن به ورق، برای ایجاد کمترین تنش و تغییر شکل بدون اعوجاج مطالعه شده است. همچنین فرآیندهای پیش‌گرم جوشکاری در تحلیل‌های کوپل ترمومکانیکی در انسیس برای کاهش تنش‌های پسماند ناشی از جوشکاری بررسی شده است.

کلمات کلیدی:

فرمینگ لوله، جوشکاری، تنش پسماند، تحلیل کوپله ترمودینامیکی

Ansys Explicit Dynamics, UOE, Forming pipe, Welding, Residual stress, ANSYS Autodyn

 

 

 

تحلیل خستگی و شکست و خزش پره توربین گازی سولار

توربین‌های گازی سولار و تخمین عمر خزشی پره‌های توربین با استفاده از نمودارهای لارسن میلار در این پروژه بررسی شده‌اند. پره‌های توربین از جنس INCL 728 LC میباشند. این تیغه‌ها تحمل بالایی از لحاظ تحمل تنش‌های مکانیکی و حرارتی دارند و لذا مقدار تنش‌های حرارتی و مکانیکی و عمر خستگی و خزشی آن‌ها محاسبه می‌گردد. در این شبیه‌سازی ابتدا ضرایب خزشی با استفاده از نرم‌افزار متلب با توجه به آلیاژ یافته شده و سپس با توجه به تحلیل خزشی انجام شده، با نمودار لارسن میلار عمرخزشی تیغه بدست آمده است.

کلمات کلیدی:

خستگی، عمر خزشی، توربین سولار، نمودار لارسن میلار

Ansys CFX, creep, fatigue, CFD, Oil Industry, Ansys workbench, Solar turbine, INCL 738 LC

 

تحلیل کوپل سازه ـ سیال و شکست و خستگی شافت پمپ روغن توربین‌های مستقر در کشت و صنعت  توسعه نیشکر و ارائه راهکارهای افزایش عمر پمپ‌های روغن

در این پروژه جریان‌های ناشی از پمپاژ روغن شبیه‌سازی و تحلیل شده است. داده های استخراج شده فشاری بصورت کوپل FSI وارد شده و تحلیل‌های شکست و خستگی و تخمین عمر شافت سیستم مورد بررسی قرار گرفته است. سپس متریال مناسبی برای افزایش عمر قطعه شافت انتخاب شده است. همچنین روش‌هایی مبتنی بر بهینه‌سازی مدل هندسی نیز پیشنهاد گردیده.

کلمات کلیدی:

خستگی، پمپ روغن، تحلیل شکست

Ansys CFX, stress, FSI, fatigue, CFD, Oil Industry, Ansys workbench, Oil pump’s turbine,

 
 
 

بررسی، بهینه‌سازی و کاهش تغییر شکل و تنش پسماند در ورق‌های مختلف در جوشکاری کلد  (clad) به روش تولد و مرگ المان

در این پروژه برای بهینه‌سازی فرایند جوشکاری، به تحلیل جوش برای بررسی تنش‌های حرارتی پسماند و تغییر شکل‌های پسماند در جوشکاری پرداخته شده تا کمترین  اعوجاج در طول و عرض قطعه جوشکاری ایجاد شود. با استفاده از نتایج بدست آمده بهینه‌ترین دستور العمل جوشکاری ارائه گردیده است.

کلمات کلیدی:

جوشکاری کلد، تنش حرارتی پسماند، جوشکاری

Ansys, thermal stress, clad, forming plate, welding, residual stress, ANSYS welding

 

تحلیل خستگی هوزینگ صنایع فولاد

در این پروژه، تخمین عمر و شکست در هوزینگ صنایع فولاد انجام شده است؛ ابتدا ابعاد برداری از روی نمونه واقعی انجام شده سپس  بارهای وارده بر آن محاسبه گردیده و مقدار تنش در اجزا و تخمین عمر آن صورت گرفته است و آلیاژ مناسب و بهینه برای کاربری عمر بیشتر  انتخاب شده است.

کلمات کلیدی :

تخمین عمر و شکست، هوزینگ صنایع فولاد

Ansys stress, creep, fatigue, steel Industry, Ansys workbench

 

  

کدنویسی سابروتین Usermat مدل کوپل پلاستیسیته و خرابی CVGM در نرم­افزار ANSYS به منظور پیش­بینی شروع و رشد ترک نرم تحت بارگذاری متناوب ULCF

 

Ø       مدل­های ساختاری به کار رفته در کدنویسی پروژه مزبور:

 

1-     مدل سخت شوندگی خطی برای پیش­بینی پلاستیسیته

2-     مدل CVGM برای پیش­بینی شروع آسیب نرم

3-     مدل نمایی پیشنهادی Modified Johnson-Cook برای پیش­بینی رشد آسیب نرم

در مدل پلاستیسیته پیاده­سازی شده، قانون جریان از نوع سازگار (Associated flow rule) و تابع پتانسیل ون مایزز (Von-Mises) به عنوان تنش تسلیم (Yield stress) و رابطه تنش-کرنش به صورت دو خطی در نظر گرفته شده است. در نظر گرفتن مدل سخت شوندگی سینماتیک پدیده باشینگر (Bauschinger) یعنی کاهش تنش تسلیم در بارگذاری معکوس را در فرایند بارگذاری متناوب لحاظ می­نماید که منجر به پیش­بینی درست پدیده اشباع حلقه هیسترزیس خستگی می­شود.

کلمات کلیدی:

مدل کوپل پلاستیسیته و خرابی CVGM، رشد ترک، اثر باشینگر، حلقه هیسترزیس خستگی

Bauschinger, Modified Johnson-Cook، CVGM، Crack Growth ANSYS,

 

تحلیل غیرخطی اثر حرکت گسل در امتداد لغزه بر لوله‌های انتقال نفت و گاز مدفون در خاک

یکی از عوامل تخریب لوله‌‌های مدفون انتقال نفت و گاز، حرکت گسل‌ها است. لذا پیش‌بینی رفتار لوله ها در اثر حرکت‌های مختلف گسل، امری ضروری است.

در این پروژه، اثر حرکت گسل بر لوله‌ مدفون در خاک مورد تحلیل قرار گرفته است. لوله مدفون در خاک به قطرهای 10 و 6 اینچ به همراه خاک اطراف و گسل مربوط، در نرم‌افزار ANSYS مدل‌سازی شده و حرکت گسل در قالب جابجایی در امتداد لغزه به بلوک‌های خاک مدل شده اعمال می‌گ‍‌ردد. تماس بین لوله و خاک به صورت اتصال دائم (Bonded) در نظر گرفته می‌شود. لوله در دو حالت عمود بر امتداد لغزه و تحت زاویه 45 درجه با امتداد لغزه مورد تحلیل قرار گرفته است.

 

کلمات کلیدی:

لوله انتقال سیال مدفون در خاک، حرکت گسل

Ansys Workbench, Fault, Oil and Gas Buried Pipeline