نرم افزار ProEngineer از جمله نرم افزارهای پیشرفته در زمینه CAD\CAM می باشد که برای طراحی، محاسبه و تولید قطعات صنعتی بکار گرفته می شود. این نرم افزار که از جمله نرم افزارهای Grade-A در طراحی و تولید می باشد دارای قابلیت های مدلسازی (Solid & Surface) بسیار قوی است و همچنین قابلیت ایجاد رابط ماشین کاری با انواع دستگاههای CNC را دارد.

یکی از عمده ترین تفاوت های این نرم افزار با نرم افزارهای مشابه در این می باشد که مدل سازی در Pro/E بر اساس مدلسازی سه بعدی صلب (solid) بنا شده است، در صورتی که اکثر نرم افزارهای دیگر، کار مدل سازی را تنها با استفاده از سطح سازی انجام می دهند. در مدل ساخته شده توسط این نرم افزار تمام ابعاد به صورت پارامتر تعریف می شوند، بدین ترتیب اگر در ساخت مدل سه بعدی رابطه ای بین این پارامترها وجود داشته باشد به راحتی می توان با تغییر یکی از این پارامترها، دیگر پارامترها یا ابعاد را تغییر داد. این نرم افزار کوچکترین تغییر در مدل طراحی شده، در هر زمانی از مراحل تکاملی ساخت قطعه، به صورت خودکار روی قسمت های دیگر مانند مجموعه مونتاژی، نقشه دو بعدی و روی اطلاعات ساخت بصورت همزمان اعمال می کند.

نرم افزار قادر به تهیه هرگونه نما و برش در جهات دید مختلف با استفاده از اطلاعات مدل سه بعدی قطعه می باشد و می تواند شیب ها، Round و پخهای مورد نیاز در سطوح جدایش را ایجاد کند.

اعمال انقباض (shrinkage) در سه جهت مختصاتی، طراحی و ایجاد مدل ماهیچه، تکیه گاه و سر ماهیچه، اعمال لقی های مورد نیاز، اضافه نمودن سیستم راهگاهی، تغذیه و دیگر اجزای متالوژیکی مورد نیاز در ریخته گری، تست نهائی روی شیب خروجی قطعه از قالب، ارسال مدل و مجموعه های آماده شده جهت ماشین کاری، ایجاد فایل های حاوی مسیر حرکت ابزار برای ماشین های مختلف CNC و همچنین استفاده از خروجی های متفاوت نسبت به دستگاه های CNC اعم از G-Code و غیره از دیگر قابلیت های این نرم افزار می باشند.

ProE که مخفف کلمه ProEngineer است بزرگترین رقیب نرم افزار Catia محسوب می شود که دارای مزایایی نسبت به این نرم افزار می باشد.

از برجسته ترین مزایای آن قابلیت ماشین کاری و گرفتن G-Code استثنایی برای ماشین های CNC می باشد که در کمال سهولت در استفاده از آن، امکان مانور ماشین کاری روی پیچیده ترین سطوح را دارا می باشد.

از طرفی در محیط Mold به قابلیت ها و مجموعه بی نظیری از قطعات استاندارد برای صنعت قالب سازی دست خواهید یافت و در محیط Drawing به زیباترین و فنی ترین نقشه های دو بعدی با رعایت دقیق ترین نکات و استاندادهای نقشه کشی از مدل های سه بعدی دست می یابید.

در کل با آشنایی و یادگیری این نرم افزار تمام نیازهای نرم افزاری خود در صنعت ساخت و تولید مانند مدل سازی سه بعدی، استخراج نقشه های دو بعدی، مونتاژ، قالب سازی، ماشین کاری (فرز، تراش و حتی وایرکات) و آرشیو قطعات استاندارد و غیره را بصورت یکجا و مرتبط بهم در اختیار خواهید داشت. این نرم افزار، هم اکنون در بسیاری از شرکت های اروپایی و آمریکایی و بخصوص کشورهای انگلیسی زبان مثل نیوزلند بسیار استفاده می شود؛ از طرفی به علت قیمت بالای نرم افزار و هزینه بالای آموزش آن، غالباً توسط شرکت ها و کارخانجات معتبر بسیار بزرگ مثل BMW مورد استفاده قرار می گیرد.

iransys