قابلیت‌های جدید نرم‌افزار ANSYS 2021-R2

قابلیت‌های جدید نرم‌افزار ANSYS 2021-R2

مش‌بندی (Meshing)

  • دستور Pull:

در محیط مکانیکال، این امکان فراهم شده است که با استفاده از دستور Pull در زیر شاخه Mesh، مش موجود بر روی یک صفحه را به یک مش سه بعدی تبدل نمود. در واقع با دستورات حجم دهی مثل اکسترود و دوران، مش دو بعدی حجم‌دهی می‌شود. برای مثال، در تصویر نشان داده شده، از مش یک Surface Body به کمک دستور Revolve  یک مش سه بعدی ایجاد شده است که می‌توان در یک تحلیل متقارن چرخه‌ای (Cyclic Symmetry) از آن استفاده نمود.

  • مش‌بندی جوش (Weld Meshing):

ابزار مش جوش اتوماتیک (Automatic Weld Meshing) برای جوش‌های یک بعدی توسعه داده شده است. امکان استفاده از Name selection بر روی لایه‌های HAZ (Heat Affected Zone) و کنترل خطای مدل‌های پیچیده در Worksheet view فراهم شده است.

  • تشخیص و بهبود هندسه برای مش‌بندی:

محیط مکانیکال امکان بهبود خودکار مش‌بندی محل فیلت‌ها و سوراخ‌ ورقه‌ها (Sheet Body) را فراهم نموده است. بهبود مش فیلت یک نوع Deviation Control  است که از طریق چندین راه به کاربر اجاره کنترل تعداد المان‌های محل انحنای اولیه فیلت را می‌دهد. بهبود مش سوراخ دو بعدی نیز یک نوع Washer Control است که امکان اضافه نمودن یک تا سه لایه المان مرتبه دوم در اطراف سوراخ را فراهم می‌کند.

  • General Joint

در این ورژن، گزینه جدید Primitive Type در تنظیمات General Joint اضافه شده است که در آن درجات آزادی اتصال به صورت Parallel، In-Plane، In-Line یا Orientation از پیش تعریف شده است. امکان انتخاب مستقیم این اتصالات، علاوه بر تنظیمات General Joint از طریق ابزار Joint در منوی Connection نیز امکان‌پذیر است.

  جهت دانلود نرم افزار Ansys2021 R2 و مشاهده فیلم آموزش نصب کلیک کنید.

  آنالیز (Analysis)

  • Coupled Field Acoustics

در تحلیل Coupled Field Transient، امکان شبیه‌سازی فیزیک آکوستیک به صورت مستقل و همچنین به صورت کوپل با فیزیک سازه‌ای فراهم شده است. در محیط تحلیل Coupled Field Modal  وCoupled Field Harmonic، کوپل آکوستیک- پیزوالکتریک نیز علاوه بر کوپل سازه- آکوستیک اضافه شده است.

  • قابلیت وارد کردن Condensed Part

در ورژن ۲۰۲۱ R2، قابلیت Imported Condensed Part، امکان ایمپورت کردن Condensed Part از طریق Generation Pass Output (.sub) و Super Element Matrix (.dmig) به نرم افزار را فراهم کرده است.

  • مکانیک شکست:

قابلیت جدید  Re-mesh Hex-dominant to Tetrahedralدر بخش مکانیک شکست نرم افزار دیده شده است که با فعالسازی این قابلیت به صورت اتوماتیک در یک ترک دلخواه (Arbitrary Crack) یا نیم بیضوی (Semi-Elliptical Crack) یک مشی که در مش بندی اولیه بصورت Hex-dominant بوده به Tetrahedral تبدیل می‌شود. این قابلیت برای یک مش hex-dominant ایمپورت شده خیلی مفید است که می‌توان قبل از ایجاد مش اولیه ترک برای استخراج پارامترهای شکست و همچنین برای SMART Crack Growth ، به یک مش Tetrahedral تبدیل شود.

 

  • SMART Crack Growth

دو قابلیت به این ماژول اضافه شده است:

در این ورژن دیگر محدودیتی برای نوع تماس تعریف شده برای مدل وجود ندارد.

در این ورژن، تنش اولیه (Initial Stress) نیز به عنوان یک Imported Load قابل اعمال است.

  • Nonlinear Adaptive Region

قابلیت Nonlinear Adaptive Region به ناحیه‌ای که با المان hexahedral مش‌بندی شده است، قابل اعمال است. در طی فرآیند حل، در صورت لزوم با توجه به معیارهای مشخص شده برای مش‌بندی مجدد، مش این ناحیه به مش tetrahedral تبدیل می شود.

  • Bolt Pretension Formulation

قابلیت Formulation در Bolt Pretension اضافه شده است. در حال حاضر، از المان PRETS179 برای مدلسازی پیش تنش استفاده می‌شود. این المان چرخش پیچ را در نظر نمی‌گیرد و در هنگام چرخش امکان عدم همگرایی تحلیل وجود دارد. با استفاده از قابلیت جدید Bolt Pretension Formulation، از المان MPC184 برای مدلسازی پیش تنش استفاده می‌شود. این المان جهت بارگذاری پیچ را زمانی که تحت دوران قرار می‌گیرد، به روزرسانی ‌می‌کند، در نتیجه به همگرایی حل کمک می‌نماید.

 

به این مطلب امتیاز دهید.