ارزیابی کیفیت مش در Workbench

ارزیابی کیفیت مش در Workbench

ارزیابی کیفیت مش در Workbench

همواره بررسی کردن کیفیت مش یکی از مواردی بوده است که بیشتر کاربران Workbench با آن به مشکل بر می­ خورند.

در این متن سعی شده است که به بررسی قابلیت Mesh Metrics که از نسخه ۱۲ نرم افزار ارائه شده است به پردازیم و برخی از کاربردهای آن را بیان کنیم.

در ادامه برخی جزییات مربوط به آن را بیان می­ کنیم.

همان طور که در شکل زیر نشان داده شده است ویژگی Mesh Metrics بعد از ایجاد مش در قسمت statistics از زیر مجموعه­ های”Details of Mesh“ در دسترس است.

در این قسمت ۷ قابلیت ارائه شده است:

Element Quality، Aspect Ratio، Jacobian Ratio، Warping Factor،Parallel Deviation وMaximum Corner Angle and Skewness

 

حالت پیش فرض آن None است تا این قابلیت را در حالت غیر فعال قرار دهد.

با فعال گزینه مورد نظر می­ توان مش تمام بدنه­ ها را بررسی کرد.

البته هر یک از Body های از سرشاخه Geometry به صورت جداگانه قابل بررسی می­باشند ولی باید گزینه Mesh Metrics مورد نظر را از زیر مجموعه “ Details of Mesh” تغییر داد و بعد به سراغ Body مورد نظر رفت. توجه شود که اطلاعات ارائه شده در این بخش به رنگ خاکستری می­ باشند که نشان دهنده این امر است که قابل تغییر نمی ­باشند.

بیشتر بخوانید: پایش روند تحلیل در محیط ANSYS Mechanical

بعد از انتخاب گزینه مورد نظر نمودار میله­ای در زیر محیط گرافیکی ایجاد می­ شود.

این نمودار تمام المان­های که مورد استفاده واقع شده ­اند را نشان می­ دهد. محور X مقدار عددی کیفیت Mesh Metrics و محور Y (به صورت پیش فرض) تعداد المان­های که از یک کیفیت خاص برخودارند را نشان می ­دهد. به کمک گزینه Controls که در گوشه بالا سمت چپ نمودار قرار دارد می­ توان تنظیمات مربوط به نمودار را تغییر داد.

اگر بر روی یکی از ستون­های نمودار میله ­ای Mesh Metrics کلیک کنیم المان­های مربوط به آن ستون که دارای کیفیت مش یکسانی می­ باشند در محیط گرافیکی نمایان می­ شوند و بقیه المان­ها به شکل شفاف­ تری نشان داده می­ شوند. در ضمن می­توان به کمک کلید Ctrl همزمان چند ستون را انتخاب کرده و به بررسی المان­های مربوطه پرداخت.

منبع : www.edr.no

به این مطلب امتیاز دهید.