آشنایی با نرم افزار ADVISOR

ADVISOR یا Advanced Vehicle Simulator یک نرم افزار شبیه سازی خودرو است که شامل مدل هایی از خودرو، فایــــل های اجرایی و داده های آزمایشگاهی می باشد.

این نرم افزار در سال ۱۹۹۴ تولید گردید و از سال ۱۹۹۸ با انجام بهینه سازی به محبوبیت بیشتری دست یافت.

از آن تاریخ مؤسسات تحقیقاتی و شرکت های بزرگ خودروسازی در بررسی ها و تخمین عملکرد خودروهای تحت طراحی خود از آن بهره گرفته اند.

این نرم افزار می تواند عملکرد دینامیکی خودروهای مختلف با کلاس ها، سایزها و سیستم های نیروی محرکه مختلف را مدل کند و همچنین قادر به شبیه سازی خودرو با نیروی محرکه مرسوم، شامل موتور احتراقی و انتقال دهنده های نیرو، خودروهای برقی و خودروهای هیبرید شامل موتور الکتریکی، باتری، سیستم های الکتریکی و کنترلی و موتور احتراقی و سیستم های مکانیکی می باشد.

از جمله قابلیت های این نرم افزار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– تخمین عملکرد دینامیکی خودرو
– بررسی سیستم های نیروی محرکه مورد نظر محققان شامل:
     *تست های مربوط به شتاب گیری خودرو
     *شیب پیمایی
     *سرعت بیشینه و …

جهت خواندن مقاله معرفی نرم افزار ABAQUS کلیک کنید.

سیستم شبیه سازی خودرو در این نرم افزار از نوع رو به عقب و متکی به سیکل حرکتی بوده و به همین واسطه نرم افزار قابلیت بررسی خودرو را در سیکل های حرکتی گوناگون ایجاد می کند و به محققان فرصت می دهد تا به مطالعه مصرف سوخت خودرو و میزان تولید آلاینده ها در سیکل های مختلف و عوامل مؤثر بر این دو پارامتر بپردازند.

کاربر می تواند با مشاهده تأثیرات پارامترهای مختلف در عملکرد دینامیکی، مصرف بهینه سوخت و آلایندگی خودرو و مقایسه این نتایج با خودروهای دیگر بررسی کند. همچنین می توان یک خودرو را در پیکربندی های مختلف از دیدگاه نیروی محرکه، مکانیزم های افزایش بهره وری انرژی درخودرو همچون الکتریکی و هیبرید کردن خودرو و بکارگیری سوخت های جایگزین مورد مطالعه قرار داد.

نرم افزار در مواردی که با مدل سازی های بسیار پیچیده نیروی محرکه خودرو نظیر موتورهای احتراقی و الکتریکی یا باتری ها روبرو می شود خود را درگیر با معادلات و روابط بسیار پیچیده نمی کند و در اغلب این موارد، مدل سازی را متکی به منحنی های مشخصه کرده است. غالباً تعیین کننده ترین مشخصه های ورودی به مدل از خارج ADVISOR است که در ساده ترین حالت و در عین حال پر هزینه ترین حالت از نتایج بدست آمده تست های آزمایشگاهی استفاده می شود. مثلاً مشخصه های آلاینده های خروجی از موتور در شرایط کاری گوناگون باید به عنوان نتایج تست دینامومتریک موتور احتراقی مورد نظر جمع آوری شده و وارد مدل سازی شود. متکی بودن به نتایج تست واقعی دقت بالای شبیه سازی را تضمین می کند.

نرم افزار کلیه مدل ها و فایل های خود را در اختیار کاربر قرار داده و به کاربر اجازه ی دسترسی به متن اصلی و ایجاد تغییر در مدل ها و فایل ها را می دهد. درضمن استخراج نتایج دقیق و قابل استناد از این نرم افزار به شدت متکی به دقت نظر و مهارت کاربر در مدل کردن خودرو و اجرای شبیه سازی می باشد.

به این مطلب امتیاز دهید.