کارگاه تخصصی مبانی مکانیک جامدات و روش اجزاء محدود در ANSYS

روش اجزاء محدود يكي از كارآمدترين روش‌هاي حل مسائل مهندسي است كه به دلیل گستردگي آن در حوزه‌هاي مختلف مسائل مهندسي، به يكي از ابزارهاي اصلي طراحي و تحليل تبديل شده است. مباني اين روش از دهه ۱۹۴۰ ميلادي مدون شده است ولي به دليل نياز به حجم بالاي محاسبات، در آن زمان توسعه پيدا نكرد. همزمان با رشد صنعت رايانه و امكان انجام محاسبات بسيار حجيم، اين روش نيز به سرعت پیشرفت كرد و در كنار روش‌هاي ديگري مانند تفاضل محدود، امكان حل بسياري از مسائل پيچيده مهندسي را فراهم نموده است.

به بيان ساده در روش اجزاء محدود، معادلات ديفرانسيل حاكم بر مسئله با وجود هندسه، شرايط مرزي و بارگذاري‌هاي دلخواه، حل مي‌شود. براي اين كار ناحيه مورد تحليل به صورت فرضي به اجزاء كوچكي به نام المان تقسيم شده و هر المان داراي نقاطي به نام گره يا نود می‌باشد كه نتايج اوليه فقط در آن نقاط محاسبه مي‌شود. در هر المان رابطه ساده‌اي بين نيروي وارد شده بر گره‌ها  و جابجايي ايجاد شده در گره‌ها (در مسائل سازه‌اي) فرض مي‌شود. اين روابط براي كليه المان‌ها استخراج شده و با توجه به مشترك بودن گره‌ها بين المان‌هاي مجاور، معادلات با هم تركيب شده و معادله ماتريسي كلي سيستم به‌دست مي‌آيد. با حل اين معادله  نتايج اوليه در محل گره‌ها محاسبه شده و سپس نتايج با استفاده از ميانيابي به ساير نقاط بسط داده مي‌شود. انجام اين مراحل نياز به دانش رياضي كافي و حجم محاسبات بسيار بالايي دارد كه نرم‌افزارهاي اجزاء محدود امكان انجام آن را در محيط نسبتا ساده‌اي فراهم نموده‌اند.

این کارگاه به منظور مروری بر مبانی کاربردی روش اجزاء محدود در مکانیک جامدات و معادلات به کار رفته در تحلیل‌های مختلف نرم‌افزار ANSYS، تدوین شده است. هدف از این دوره، عمیق‌تر شدن دیدگاه کاربران نرم‌افزار ANSYS از طریق آشنایی با معادلات استفاده شده در تحلیل‌های جامداتی نرم‌افزار می‌باشد.

سطح علمی دوره در حد دروس کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک می‌باشد. لذا مخاطبان دوره می‌بایست حداقل لیسانس مهندسی مکانیک یا رشته‌های مشابه (عمران، هوافضا یا …) را داشته باشند. همچنین آشنایی اولیه با نرم‌افزار ANSYS و روش اجزاء محدود (Finite Element Method) موجب فهم بهتر مطالب خواهد شد.

 

دسته بندی: دوره های حضوری, جامدات

کارگاه روش اجزای محدود در قالب سه جلسه ۴ ساعته (مجموعا ۱۲ ساعت) طبق سرفصل‌های زیر در مرکز تحلیل و شبیه‌سازی ایران برگزار می‌شود:

  1.  مبانی روش اجزاء محدود
  2. معادلات الاستیسیته و روش اجزاء محدود
  3. حل مسائل مقدار ویژه با روش اجزاء محدود (مودال، کمانش خطی و …)
  4. همگرایی در روش اجزاء محدود و خطاها
  5. پلاستیسیته و ویسکوالاستیسیته در روش اجزاء محدود
  6. معادلات دینامیک ضمنی و صریح در روش اجزاء محدود
  7. تغییرشکل‌های بسیار بزرگ (هایپرالاستیسیته) و روش اجزاء محدود
  8. مبانی تماس و معادلات قیدی در روش اجزاء محدود
  9. روابط خزش، خستگی و مکانیک شکست در روش اجزاء محدود
  10. روابط صفحه و پوسته در روش اجزاء محدود

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کارگاه تخصصی مبانی مکانیک جامدات و روش اجزاء محدود در ANSYS”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات مشابه