معرفی نرم افزار Solidworks

طی چند سال اخیر شاهد پیشرفت های گسترده ای در زمینه های اتوماسیون طراحی و  GUI (رابط گرافیکی کاربر) در دنیای نرم افزارهای صنعتی بودیم.

طراحان نرم افزارهای مهندسی مکانیک با قرار دادن امکانات بیشتر و قویتر برای استفاده از نرم افزارها موجب تسریع در امر طراحی و رسیدن به هدف نهایی به شکلی بهینه شدند.

در گذشته برای استفاده از این نرم افزارها، باید شخص دوره کامل تکنسینی این نرم افزار ها را طی می کرد.

امروزه می توان به راحتی و با صرف کمترین زمان، نحوه استفاده از این نرم افزار ها را آموخت و از آنها استفاده کرد.

swork1

یکی از این نرم افزارهای مطرح که تقریبا به تمامی نیازهای یک مهندس طراح، جامه عمل پوشانده SolidWorks، ساخت شرکتی به همین نام است که البته چند سالی است که زیر مجموعه Dassault System، ارائه دهنده CATIA قرار گرفته است.

به جرأت می توان ادعا کرد که نرم افزار SolidWorks قویترین نرم افزار مهندسی در دو زمینه RealTime و GUI است.

در زمینه اتوماسیون طراحی، تقریبا هم‌رده CATIA قرار دارد؛ در دنیای نقشه کشی مهندسان مکانیک کاملا برتر از MDT است و Help آن نیز تقریبا به گستردگی و کارایی Help MATLAB  می باشد.

نرم افزار  SolidWorks دارای ویژگی های خاصی می باشد که آن را از سایر نرم افزارهای CAD مانند Catia و Mechanical Desktop شاخص و متمایز می نماید:

۱-سهولت کاربری و آموزش در مقایسه با سایر نرم افزارهای CAD

۲-سرعت بالاتر نسبت به نرم افزار Catia

۳-قابلیت ارتباط با تمامی نرم افزارهای ماشین کاری (edge cam، master cam، power mill…) و نرم افزارهای تحلیل (Ansys، Adams، Abaqus، Cosmos…)

در اینجا برای بررسی جزئی تر و آشنایی بیشتر با این نرم افزار به بررسی چند موضوع انتخابی می پردازیم:

 رابط گرافیکی کاربر یا GUI:

Graphical User Interfacing به معنای رابط گرافیکی قوی میان کاربر و نرم افزار است و همانطور که گفته شد مقوله Interfacing در این نرم افزار به بهترین نحو ممکن طراحی شده است.

وجود کادرهای محاوره ای که با قرار گرفتن روی هر آیکون برای کاربر ظاهر می شود، با توضیحی مختصر و مفید، کاربر را از عملکرد آن آگاه می سازد.

از سال ۲۰۰۳ قرار گرفتن تمامی Dialog Boxها در قسمت سمت چپ پنجره نرم افزار به مرتب شدن پنجره ها، رعایت مراحل کاری هر فرآیند (Wizard) و عدم گیج شدن کاربر بسیار کمک می کند.

امکان وارد کردن اندازه ها به صورت مستقیم در محیط سه بعدی به هر واحدی که مایل باشید نیز باعث تسریع در عملکرد طراحی می شود، حتی در قسمت های وارد کردن اندازه، امکانات فراهم شده است تا کاربر بتواند از عبارات و توابع ریاضی نیز استفاده کند.

مواردی مانند پشتیبانی بیش از ۱۰ زبان و وجود اشکال و آیکون های مناسب و هدفمند و پس زمینه آبی رنگ این نرم افزار باعث شده است تا ظاهر این نرم افزار از شکل یک نرم افزار مهندسی خشک مانند MDT کاملاً خارج شده و به یک محیط جذاب برای کاربر تبدیل شود.

 

:MDA

MDA سیستمی است که از طراحی و ساخت تا مونتاژ و تولید، از سفارشات تا بازاریابی و… را شامل می شود و با کوچکترین تغییری در هر مرحله مانند یک موج به تمامی قسمت های دیگر انتقال می یابد.

به این مکانیزم، سیستم اتوماسیون طراحی مکانیکی گفته می شود.

امروزه نرم افزارهای طراحی تنها برای ساخت یک مدل سه بعدی در کامپیوتر به کار نمی رود بلکه به منظور طراحی یک قطعه مکانیکی در چارچوب یک سیستم فعال و شناور و کاملاً متغیر با معادلات مکانیکی استفاده می شود و قابلیت اعمال تمامی فاکتورهای اصلی و جانبی محیطی را روی سیستم داراست.

این نرم افزار شامل سه module می باشد:

۱) Part

۲) Assembly

۳) Drawing

 

۱) PART:


مهمترین ماژول این نرم افزار part می باشد.

در این قسمت، کاربر می تواند با استفاده از روش های مختلف مدل سازی، مدل مورد نظر را بسازد.

اطلاعات مدل ساخته شده در این قسمت به صورت حجمی ذخیره می شود و می تواند در نرم افزارهای ماشین کاری و تحلیل مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین قطعات استاندارد زیادی در data base این نرم افزار موجود می باشد.

۲) ASSEMBLY:


با استفاده از امکانات این ماژول کاربر قادر می باشد قطعات ساخته شده در قسمت part را وارد نماید و با استفاده از قیود هندسی این قطعات را مونتاژ نماید.

محصول این قسمت یک دستگاه مونتاژ شده از چندین قطعه می باشد.

مهندسانی که در زمینه های قالب سازی، ماشین سازی و طراحی دستگاه های تست فعالیت می کنند بایستی بر امکانات این ماژول تسلط کافی داشته باشند.

۳) DRAWING:


این ماژول کاربر را قادر می سازد که با وارد نمودن مدل سه بعدی قطعه، نقشه های مهندسی آن را برداشت نماید و نقشه های مهندسی بر اساس استانداردهای مختلف نقشه کشی استخراج نمود.

 می توان SolidWorks را نرم افزاری دانست که با قرار دادن دو مقوله PDM و PLMو همچنین نرم افزارهای تحلیلگر آن و ماژول های قدرتمند، به تمامی این مباحث جامه عمل پوشانده  است.

MDA امروزه مهمترین و رقابت برنگیزترین بحث میان طراحان اینگونه نرم افزارها می باشد.

 

به این مطلب امتیاز دهید.