بررسی تاثیر ترانشه بر انتشار ارتعاشات چکش صنعتی در بستر خاک

انتشار موج در بستر خاک در حضور ترانشه
ایجاد ترانشه به عنوان مانع
انتشار موج در بستر خاک در حضور ترانشه

بارگذاری های دینامیکی در اثر کارکرد ماشین آلات صنعتی، کوبش شمع، انفجار، تردد وسایل نقلیه مثل قطار و فرود هواپیما و … موجب ارتعاشات ناخواسته در سازه های مجاور می­شود.

روش های مختلف ایزولاسیون ارتعاشی برای کاهش سطح این ارتعاشات به میزان قابل قبول به کار گرفته می­شوند. ایجاد مانع موج به صورت ترانشه یکی از روش های کاهش ارتعاشات شناخته می­شود.

ترانشه ها توسط حفاری زمین ایجاد می­شوند که می­تواند به صورت باز یا پر شده از موادی مثل بتن، بنتونیت، آب و … باشند. این موانع موج بین منبع ارتعاشی و سازه ها یا فونداسیون­ها قرار می­گیرند و موجب کاهش ارتعاشات می­شوند. طراحی ترانشه ها شامل بدست آوردن ابعاد بهینه و فاصله مناسب از منبع ایجاد کننده ارتعاش و همچنین شناخت مواد پر کننده مناسب به منظور عایق سازی بهینه ارتعاشات است.

در این تحلیل، ارتعاشات ناشی از یک چکش صنعتی در حین تخریب یک پی و تاثیر آن بر ساختمان مجاور و اثر ترانشه بر کاهش این ارتعاشات بررسی شده است.

یک دامنه متقارن به شکل مکعب مستطیل حاوی ترانشه، فونداسیون و خاک اطراف در نرم افزار ANSYS مدلسازی شده است. مرزهای این دامنه می­بایست به صورت مرز جاذب مدل شوند. بدین منظور از المانهای فنر-دمپر استفاده شده است. ثوابت دمپینگ و فنریت این المان ها با استفاده از مدل های پیشنهادی Lysmer و Wang به دست آمده است. برای مدلسازی رفتار خاک نیز از مدل دراکر پراگر استفاده شده است. در مسایل تحلیل انتشار موج بدست آوردن اندازه المان ها و همچنین گام های زمانی مناسب دارای اهمیت زیادی است.

در شکل ، انتشار موج تحت ضربه در بستر خاک در حضور ترانشه برای کاهش ارتعاشات وارد بر سازه مجاور مشاهده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید