تحلیل دینامیکی لوله دارای عیب در تست ضربه

تحلیل دینامیکی لوله دارای عیب

یکی از روش‌های تشخیص عیب در لوله‌های گاز یا خطوط انتقال نفت ، بررسی تاثیر این عیب بر الگوی انتشار ارتعاشات در لوله است. با مقایسه طیف ارتعاشاتی لوله سالم و لوله دارای عیب، وجود یا عدم وجود عیب و همچنین محل آن مشخص می‌شود. در این راستا، ضربه‌ای در یک نقطه از لوله ایجاد می‌شود‌ و در نقطه مشخصی در لوله، یک سنسور نصب شده و ارتعاشات منتشر شده در محل نصب سنسور با استفاده از شتاب سنج مورد بررسی قرار می‌گیرد.

این فرآیند برای لوله‌ای سالم و با شرایط مشابه نیز تکرار می‌شود، با مقایسه طیف ارتعاشاتی که در این دو حالت ایجاد شده و از طریق توابعی مانند توابع کورولیشن مشخص می‌شود که ترک چه تغییری در این الگو ایجاد کرده است.

در این پروژه، یک لوله گاز با حفره‌ای در داخل آن به صورت سه بعدی در محیط Transient نرم‌افزار ANSYS مدلسازی شده و با وارد کردن ضربه به ابتدای لوله و عبور آن از حفره، تغییراتی در طیف ارتعاشی آن ایجاد شده است که نتایج آن با لوله بدون عیب مقایسه شده است. نتایج بدست آمده، تفاوت الگوی انتشار در لوله‌ها را نشان می‌دهد.

فرآیند تشخیص عیب را می‌توان با ایجاد تغییراتی در مکان و نوع آن در لوله تکرار و با استفاده از پردازش سیگنال در نرم‌افزار متلب به یک مدل ریاضی برای تشخیص عیب در لوله‌ها دست یافت.

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام، خسته نباشید
  چجوری می تونم این پروژه را دانلود یا خرید کنم؟
  ممنون

  پاسخ
  • باسلام.
   نمونه پروژه ها صرفا جهت معرفی کارهای انجام شده بارگذاری شده اند.
   برای انجام پروژتون با این موضوع، میتونید از طریق آیدی تلگرام ثبت سفارش بفرمایید.
   iransys_shs

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید