تحلیل و بهینه‌سازی حرارتی هیت سینک (Heat Sink)

تحلیل و بهینه‌سازی حرارتی هیت سینک (Heat Sink)

  هیت سینک (Heat Sink) یک نوع مبدل حرارتی است که گرمای تولیدی در سیستم‌های الکترونیکی و مکانیکی را به محیط سیال مانند هوا یا مایع خنک‌کننده منتقل می‌کند و درجه حرارت این سیستم‌ها را تنظیم می‌نماید.

فلزات به علت رسانایی حرارتی، گزینه مناسبی برای ساخت هیت سینک‌ها هستند. آلومینیوم از جمله فلزهای پرکاربرد در ساخت هیت سینک است چون علاوه بر رسانایی حرارتی بالا، چگالی پایینی دارد و قیمت آن نیز مناسب است. هیت سینک‌ها کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارند. برای مثال، در رایانه‌ها از هیت سینک برای خنک‌سازی پردازنده‌ها استفاده می‌شود. هیت سینک به گونه‌ای طراحی می‌شود که سطح تماس آن با سیال بیشینه باشد. سرعت هوا، انتخاب ماده، شکل و سطح پره‌ها از عوامل تاثیرگذار بر کارآیی هیت سینک هستند.

شکل و ابعاد هیت سینک باید متناسب با موارد استفاده از آن انتخاب شود. امکان بررسی کارایی هیت سینک قبل از ساخت و تست آن می‌تواند سبب کاهش هزینه و زمان تولید گردد. در این پروژه کارایی یک مدل هیت سینک مورد بررسی قرار گرفته است. در این راستا، یک تحلیل حرارتی در نرم‌افزار ANSYS انجام شده و توزیع دمای هیت سینک استخراج شده است. سپس با استفاده از یک تحلیل پارامتریک بر روی هندسه هیت سینک، تاثیر ضخامت کف هیت سینک و تعداد پره‌ها بر بیشینه دمای بدست آمده، مورد بررسی قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید