تحلیل استحکام اتصال‌دهنده VectorBloc در ساختمان‌های مدولار

اتصال‌دهنده VectorBloc

اتصال دهنده‌های VectorBloc برای اتصال تیرها و ستون‌ها در سازه‌های پیش ساخته مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ساختمان‌ پیش‌ساخته یا مدولار، بنایی است که قسمت‌های مختلف آن به صورت صنعتی و در محیط کارخانه تولید می‌شود، سپس این قسمت‌ها در محل احداث، سرهم‌بندی می‌شوند. به همین دلیل، در مدت زمان کوتاهی در حد چند هفته، قابل احداث است. حتی بعد از احداث، قابلیت تغییر اندازه آن‌ها وجود دارد. مدل‌سازی و بررسی استحکام اتصالات در این سازه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و کاهش زمان تولید و صرف‌جویی در هزینه‌های تست را به همراه دارد.

اتصال دهنده‌های VectorBloc برای اتصال تیرها و ستون‌ها در  این سازه‌های پیش ساخته مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این تکنیک شامل استفاده از اعضای فولادی توخالی (HSS) است. بارهای اصلی اعمال شده در این اتصالات معمولا به صورت محوری بوده و این اتصال دهنده‌ها تحت تنش‌های کششی و فشاری قرار می‌گیرند. تحلیل بارهای خمشی و پیچشی در این اتصالات نیز بسته به نوع مسئله مورد نیاز خواهد بود. در این اتصالات از پیچ نیز استفاده می‌شود و تحلیل رفتار آن حائز اهمیت خواهد بود.

هدف این پروژه، بررسی استحکام اتصالات یک سازه مدولار قبل از احداث آن است. در این راستا، از محیط برنامه ANSYS برای شبیه‌سازی اتصالات استفاده شده است. در این شبیه‌سازی، بارگذاری کششی و فشاری در مقطع بالایی و همچنین بارگذاری خمشی و پیچشی در مقطع کناری یک VectorBloc مورد مطالعه قرار گرفته است. پس از تحلیل، تنش‌های ناشی از بارگذاری واماندگی این اتصالات نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید